آیا برای COVID-19 واکسن، دارو یا درمانی وجود دارد؟هنوز خیر. تا این زمان، هیچ واکسن یا داروی ضدویروسیِ اختصاصی برای پیشگیری یا درمان COVID-19 وجود ندارد. با این حال، افراد مبتلا باید مراقبت های لازم برای کاهش علائم بیماری رادریافت کنند. افراد با شدید بیماری باید بستری شوند. خوشبختانه بیشتر این بیماران بادرمان‌های حمایتی بهبود […]


آیا برای COVID-19 واکسن، دارو یا درمانی وجود دارد؟
هنوز خیر. تا این زمان، هیچ واکسن یا داروی ضدویروسیِ اختصاصی برای پیشگیری یا درمان COVID-19 وجود ندارد. با این حال، افراد مبتلا باید مراقبت های لازم برای کاهش علائم بیماری رادریافت کنند. افراد با شدید بیماری باید بستری شوند. خوشبختانه بیشتر این بیماران بادرمان‌های حمایتی بهبود می‌یابند.
تحقیقات بر روی واکسن ها و درمان های دارویی خاصی درحال انجام است. این درمان ها در حال آزمایش در مطالعات بالینی هستند. WHO هماهنگی های لازم را در تلاش‌های انجام گرفته برای ابداع واکسن و داروها به منظور پیشگیری و درمان COVID-19 را انجام می‌دهد.
موثرترین راه برای محافظت خودتان و دیگران در برابر ویروسِ SARS-CoV-2شستشوی مرتب دست ها، پوشاندن صورت با دستمال یا داخل آرنج هنگام سرفه و حفظ فاصله حداقل یک متر از افرادی است که سرفه یا عطسه می‌کنند.

» آیا آنتی بیوتیک ها در پیشگیری یا درمان SARS-CoV-2 موثر هستند؟
خیر. آنتی بیوتیک‌ها علیه ویروس‌ها فعالیتی ندارند و فقط علیه عفونت باکتریایی موثر هستند. عامل بیماریِ SARS-CoV-2 یک ویروس است بنابراین، آنتی بیوتیک ها برضد آن اثری ندارند. آنتی بیوتیک ها نباید به عنوان راه پیشگیری یا درمانِ SARS-CoV-2 استفاده شوند و فقط باید برای درمان عفونت باکتریایی با تجویز پزشک استفاده شوند.منبع