استفتائات کاربردی در زندگی روزمره مانند : خمس ، کرونا ، پوشاندن موی سر ، انتشار تصاویر برهنه عزاداران و ... از حضرت آیت الله علوی گرگانی

تعدادی از استفتائات کاربردی در زندگی روزمره از حضرت آیت الله علوی گرگانی

۱-با سلام، ما در منزلی زندگی میکنیم که نسبتا کوچک بوده (۶۰ متر و آپارتمانی) و با توجه به اینکه به لطف خدا در چند ماه دیگر فرزندی به ما ملحق میشود زندگی در آن با مشقت همراه خواهد بود در حال حاضر پولی جمع کرده ایم که از سال آن گذشته تا با یک وام در کنار آن بتوان خانه در شانی خریداری کرد. آیا با توجه به تا حدی در عسر و حرج بودن در منزل کنونی و لزوم تهیه یک منزل بزرگتر، به این پول خمس تعلق میگیرد؟

باسمه تعالی

به این پول خمس تعلق میگیرد لکن به علت نیاز به مسکن بهتر به شما اجازه داده می شود خمس پول را نپزدازید تا بعد از خرید منزل و بهتر شدن شرایط مالی به مرور زمان خمس ان را بپردازید.

۲- سلام علیکم. حکم ترک معالجه و درمان نسبت به بیمار لاعلاج که امیدی به بهبودی آن نیست چه می باشد؟

باسمه تعالی

اگر ترک معالجه موجب بدتر شدن حال مریض و یا تسریع در مرگ او شود جایز نیست

۳- سلام علیکم از ناظرین شرعی سازمان بهشت معصومه سلام الله علیها میباشم. نظر مبارک حضرتعالی در خصوص کسانی که به مریضی کرونا و مشکوک به آن می میرند اعم از (بالغین و غیر بالغین) از نظر صاحب نظران بهداشت غسل و مسّ آنها میسر نمی باشد و حتی بستگان درجه اول آنها حاضر به غسل، تدفین، و تیمم آن نیستند چیست؟

باسمه تعالی

جواب: چنانچه بتوان با دستکش و یا ریختن آب بر روی بدن اموات با نیت غسل بدون دست زدن آنها را غسل داد باید انجام گیرد و اگر این مقدار ممکن نیست و بایستی آنها را بپوشانند غسل را بر روی کاور و یا پارچه انجام دهند و اگر همین مقدار هم ممکن نیست و تیمم هم ممکن است آنگاه غسل ساقط است و این موضوع را باید کارشناسان بهداشتی احراز کنند و عدم رضایت بستگان درجه اول تاثیری در حکم وجوب غسل و کفن و دفن آنها ندارد و به مقدار امکان عرفی و شرعی باید انجام گیرد مگر شرعاً معذور باشند.

۴-آیا انتشار تصاویر برهنه عزاداران در هیئت، بدون سانسور، در فضای مجازی که در دسترس عموم، من جمله بانوان قرار دارد، جایز است؟۲. استفاده از سبک های موسیقی پاپ، اعم از خوانندگان داخلی و خارجی که در مراسمات لهو و لعب استفاده می شود، توسط مداحان چه حکمی دارد؟

باسمه تعالی

پاسخ استفتاء شما :

۱-گناه ندارد اما شایسته است اجتناب گردد مخصوصا اگر بدانند زنها نیز نگاه میکنند

۲-اگر موجب وهن به مجاس اهل بیت علیهم السلام شود جایز نیست و در هر حال استفاده از سیبکهایی که موجب ضعیف شدن معنویت اینگونه مجالس می شود شایسته نمی باشد.

۵- بیرون بودن مقدارى از موى سر زنان که امروزه در شهرها و روستاها امرى عادى شده است، نگاه به آن چه حکمى دارد؟

پوشاندن موى سر بر زن لازم و واجب است و عادّى بودن بعضى از رسومات، حکم خدا را تغییر نمی‏دهد و نگاه عمدی هم حرام است.