تهران- "پناه مردم نیوز" به نقل از ایرنا- مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور از افزایش حمایت بهزیستی از فرزندان بالای ۱۸ سال مراکز بهزیستی خبر داد و گفت: کمک‌ هزینه حمایت از این فرزندان برای استقلال از مبلغ ۲۰ میلیون تومان، امسال به حدود ۴۶ میلیون تومان افزایش یافته است.

به گزارش روز سه‌شنبه به نقل از سازمان بهزیستی کشور، سعید بابایی با اشاره به متناسب شدن کمک‌هزینه حمایت از این فرزندان برای استقلال با دستمزد پایه مصوب هر سال، افزود: هر سال با توجه به نرخ تورم این مبلغ افزایش پیدا می‌کند، بطوری که مبلغ ۲۰ میلیون تومان سال گذشته با این مصوبه امسال به حدود ۴۶ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است البته این مبلغ به فرزندان بی‌سرپرستی که درون مراکز نگهداری می‌شوند، با شرایط مندرج در دستورالعمل‌ها پرداخت می‌شود.

وی درباره ارتقای سطح خدمات حمایتی به فرزندان در شرف استقلال بالای ۱۸ سال از تدوین و تصویب دستورالعمل جامع فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی برای هدایت به زندگی مستقل در مردادماه سال جاری خبر داد و گفت: تا پیش از این تنها حوزه معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور امور فرزندان فاقد سرپرست موثر را پیگیری می‌کرد اما پس از تصویب این دستورالعمل تمام معاونت‌های بهزیستی توان خود را برای حمایت از فرزندان بالای ۱۸ سال برای رسیدن به استقلال بکار گرفتند.

لزوم تدوین قانون جامع برای فرزندان بالای ۱۸ با مشارکت دولت و مجلس شورای اسلامی

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به لزوم تدوین قانون جامع برای فرزندان بالای ۱۸ با مشارکت دولت و مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در این مقوله سطح حمایت‌ها باید بگونه‌ای باشد که فرزندان بتوانند کم‌کم به استقلال برسند. همانطور که می‌دانیم در خانواده اگر سطح حمایت کم باشد بچه‌ها در بدو ورود به جامعه دچار ضربه می‌شوند و اگر از یک سطحی هم بالاتر باشد باعث می‌شود که در حین این فرآیند نتوانند به استقلال کامل برسند و همچنان متکی به حمایت‌های خانواده باشند این موضوع درخصوص فرزندان تحت پوشش بهزیستی نیز صدق می‌کند.

وی با اشاره به اصول فرآیند ترک مراقبت و استقلال فرزندان، تصریح کرد: اول اینکه کاهش وابستگی باید به تدریج صورت گیرد و در دوران حضور فرزندان درون خانه‌ها کارهایی که مربوط به توانمندسازی فرزندان است، باید با دقت و زمان بیشتری دنبال شود. دوم حفظ محرمانگی و احترام به شان و کرامت انسانی این فرزندان است تا بتوانند در سطح جامعه به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: باید به توانمندی‌ها و تمایزهای بچه‌ها احترام گذاشته شود چراکه مانند هر خانواده‌ای هر کدام از این فرزندان دارای شرایط خاص و متفاوتی هستند بنابراین ضمن فرآیند استقلال متمایز هر فرد باید مورد توجه مددکاران قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: دستورالعمل جامع فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی دارای ۳ مرحله آماده‌سازی ترک مراقبت موسسه‌ای(شبانه‌روزی)، دوره انتقال و ورود به زندگی مستقل و دوره پس از ورود به دوران استقلال است.

آموزش مهارت‌های مالی، زندگی و روانشناختی در خانه‌های نوجوانان

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: برخی مهارت‌ها در دستور کار سازمان قرار گرفت تا بچه‌هایی که در خانه‌های نوجوانان هستند این مهارت‌ها را به تدریج فرا بگیرند برای اینکه بتوانند در بدو ورود به جامعه کار خود را پیش ببرند. مهارت‌ «مدیریت مالی» با موضوعاتی مانند پس‌انداز و صرفه‌جویی، آشنایی با امور بانکی، حساب و کتاب امور روزمره دخل و خرج زندگی و آشنایی با انواع وام و بیمه، مهارت‌ «زندگی و روانشناختی» با موضوعاتی مانند نه گفتن، مدیریت خشم، مدیریت استرس، خودشناسی، تصمیم‌گیری، حل مساله، ابراز وجود و جرات‌ورزی ارتباط با خالق، رهایی از تله‌های عاطفی، مهارت دوستی، مهارت همسرداری، رعایت حریم‌ها در روابط عاطفی، هنر شاد زیستن، خودانضباطی، مهارت برنامه‌ریزی، تاب‌آوری، سلامت معنوی و خداشناسی از جمله این مهارت‌ها به شمار می‌روند.

بابایی ارتباط با طبیعت، دوره‌ ICDL، کار با تلفن همراه و کامپیوتر، مهارت خرید، مهارت‌های مربوط به اسکان، آشپزی، حفظ سلامتی، مسافرت و حمل‌ونقل، طرز کار با وسایل منزل، بهداشت، ثبت‌نام در دانشگاه، رانندگی، آشنایی با حقوق شهروندی و خدمات رفاه اجتماعی، انجام تکالیف دینی، مبانی سلامت جسمی و سلامت روانی، مهارت‌های هنری و ورزشی را از موضوعات آموزشی مرتبط با مهارت‌های عملی در سنین ۱۵ تا ۱۸ سالگی در مراکز شبه‌خانواده برشمرد.

وی ادامه داد: این فرزندان در مهارت‌های مالی و شغلی با بازاریابی، هوش مالی، مشاغل خانگی، کارآفرینی، ارتباط در محل کار، رزومه‌نویسی، نحوه جستجوی شغل، مقابله با قلدری در محل کار و انضباط کاری آشنا می‌شوند همچنین در آشنایی با قوانین مسئولیت کیفری دوران بزرگسالی، آشنایی با جرائم و مجازات‌ها، آشنایی با حقوق فردی، طرح شکایت و فرایند دادرسی، اهرم‌های حمایتی در زمان بروز دعوای حقوقی، حقوق کار، حقوق خانواده و شروط ضمن عقد را فرامی‌گیرند.

بابایی در ادامه با بیان اینکه ترک مراقبت قبل از رسیدن سن فرزندان به ۱۸ سالگی ممنوع است، افزود: هیچ فردی نمی‌تواند فرزندان تحت پوشش بهزیستی را مجبور کند تا قبل از سن ۱۸ سالگی از مراکز خارج شوند بعد از آن هم طی مراحلی باید صورت گیرد تا به محض اینکه فرزندان به سن ۱۸ سالگی رسیدند مجبور به ترک مراقبت نشوند و اطمینان حاصل شود تا در اسکان و اشتغال وضعیت خوبی پیدا کردند.

راه‌اندازی موسسات خیریه ویژه حمایت از فرزندان مستقل شده

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور راه‌اندازی موسسات خیریه ویژه حمایت از فرزندان مستقل شده را یکی از بخش‌های قوانین دستورالعمل جامع فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی معرفی کرد و گفت: در گذشته به صورت انگشت‌شمار در برخی از استان‌ها این موسسات حضور داشتند ولی زمینه قانونی ایجاد شد تا این موسسات تشکیل شوند برای اینکه بتوانند حمایت‌های ویژه‌تری از فرزندان در کنار سازمان بهزیستی کشور داشته باشند.

وی اضافه کرد: فرزندان تا یکسال می‌توانند در محیط خانه حضور داشته باشند؛ در کنار این ساختاری تحت عنوان خانه‌های مستقل دیده شده است تا فرزندان بتوانند به یک شرایط ثابت برسند.

بابایی گفت: براساس دستورالعمل جدید نیمی از هزینه‌های دریافت گواهینامه رانندگی فرزندان فاقد سرپرست موثر از سوی بهزیستی پرداخت می‌شود؛ علاوه‌براین در بحث سلامت روان نیز فرزندان تا ۵ سال با هماهنگی اداره‌کل بهزیستی استان می‌توانند از خدمات روانشناسی ارائه‌شده سازمانی به صورت رایگان استفاده کنند که این حمایت در قالب یاری‌برگ‌های مشاوره در اختیار فرزندان قرار می‌گیرد البته اگر فرزندی نیازمند دریافت خدمات تخصصی بیشتر باشد نیز تا سقف ۱۰ جلسه (یک دوره درمانی) می‌تواند از این خدمات با تایید مددکار بهره‌مند شود که هزینه آن برعهده بهزیستی است.

استفاده فرزندان بالای ۱۸ سال از حق بیمه سهم کارفرمایی

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت: فرزندان تحت پوشش جزء پیکره مددجویان هستند، فرزندان مستقل‌شده می‌توانند از حق بیمه سهم کارفرمایی استفاده کنند و این مورد به عنوان قانون در دستورالعمل جامع فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی تثبیت شد.

به گفته بابایی در دوره انتقال فرزندان به زندگی مستقل طبق توافق با مراکز مثبت زندگی، مددکاران در کنار فرزندان هستند تا بتوانند در صورت بروز اتفاق در شرایط اضطراری، مشکل را برطرف و یاری‌رسان باشند.

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه فرزندان مستقل‌شده در سه وضعیت باثبات، نیازمند برخی حمایت‌ها و پرخطر و آسیب طبقه‌بندی ارزیابی می‌شوند، گفت: اگر فرزندی در وضعیت سوم یعنی پرخطر و آسیب باشند طبیعتا همراهی بیشتری صورت می‌گیرد به شرطی که همراهی خوبی با مددکار داشته باشند.

به گفته این مقام مسئول حمایت از تحصیلات دانشگاهی مانند گذشته وجود دارد و بحث تحصیل فرزندان تا دوره دکتری مورد حمایت قرار دارد.

بابایی یادآور شد: حمایت از ازدواج فرزندان مستقل‌شده در دستورالعمل جامع فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی به صورت رسمی دیده شده است. فرزندان مستقل‌شده تا سن ۳۵ سالگی می‌توانند از این حمایت برخوردار باشند و از زمان ثبت ازواج تا سقف ۶ ماه از دستمزد پایه مصوب سال جاری در قالب کمک هزینه ازدواج برخوردار می‌شوند ضمن اینکه مشاوره‌های ازدواج و پیش از ازدواج در قالب یاری‌برگ برای این افراد رایگان است.

وی گفت: این نوجوانان و جوانان فرزندان این کشور هستند و برای حمایت همه‌جانبه از آنان باید تمامی افراد و سازمان‌هایی که توان دارند به حمایت از آنان به ویژه در اسکان، اشتغال و تشکیل زندگی مستقل و پایدار بپردازند.