به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در این نشست که با حضور جمعی از نمایندگان نهادهای فرهنگی و هنری کشور برگزار شد، محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی گفت: در دوره جدید مدیریت انجمن با توجه به تأکید ریاست محترم جمهور و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه مضاعفی به پاسداشت مفاخر […]


به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در این نشست که با حضور جمعی از نمایندگان نهادهای فرهنگی و هنری کشور برگزار شد، محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی گفت: در دوره جدید مدیریت انجمن با توجه به تأکید ریاست محترم جمهور و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه مضاعفی به پاسداشت مفاخر ایران مبذول شده است و در کنار این مهم، ساخت بناهای یادبود مفاخر و چاپ و نشر آثار آنان نیز با جدیت دنبال می‌شود.

او افزود: با توافق‌های صورت‌گرفته میان انجمن و استانداری‌ها و شهرداری‌های استان‌ها و با همکاری ویژه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت‌های مستمر انجمن در استان‌ها به خصوص با راه‌اندازی دفاتر استانی انجمن، در حوزه‌های گوناگون تسریع شده است. در این مسیر، امسال با مساعدت ویژه شهرداری شیراز و استانداری فارس رویدادهای مرتبط با بزرگداشت حافظ شیرازی با گستردگی بیشتر در سطوح استانی و ملی پیگیری و عملیاتی خواهد شد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مشابه اقدامات موثر ستاد ملی بزرگداشت حکیم نظامی که در دو سطح ملی و بین‌المللی در دوسال گذشته به منصه ظهور رسید، فعالیت‌های ستاد  بزرگداشت حافظ شیرازی نیز علاوه بر فعالیت گسترده در داخل، با مساعدت و همراهی نمایندگی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در بالاترین سطح فرهنگی، ادبی و اجتماعی پیگیری و اجرا می‌شود.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تأکید کرد: تلاش ما بر این است که بزرگداشت حافظ در یک روز خلاصه نشود بلکه به یک هفته یا یک ماه تسری پیدا کند تا از رهگذر این اقدام، اندیشه این شاعر بلند آوزه ایرانی جهانی شود.

او اضافه کرد: به یقین «حافظ شیرازی» جهانی از اندیشه است، از این‌رو امید داریم با اقدامات پیش رو و ساماندهی رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری، نسل جوان و جدید کشور با پیشینه ادبی خود بیشتر آشنا شوند تا جنبه هویت‌بخشی این فعالیت‌ها در این نسل پررنگ‌تر شود.

او در پایان گفت: ستاد بین‌المللی بزرگداشت حافظ شیرازی از همه نهادهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای کشور از جمله رسانه ملی، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری ها، استانداری‌ها،کانون های فرهنگی و هنری مساجد، وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انتظار دارد که کمال همکاری و مساعدت را برای هرچه بهتر برگزار شدن هفته بزرگداشت حافظ شیرازی داشته باشند و با انجام فعالیت‌های هنری و فرهنگیِ نو و ابتکاری، شعر و اندیشه این شخصیت مهم و تأثیرگذار ایران اسلامی را به ایرانیان و جهانیان معرفی کنند.

در ادامه این نشست، مهدی جمالی‌نژاد معاون وزیر کشور و عضو هیأت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در سخنانی گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته با شهرداری‌ها و استانداری‌های سراسر کشور تلاش می‌کنیم تا با استفاده از فضاهای تبلیغاتی شهری از جمله بیلبوردها، شرکت واحد اتوبوسرانی و شرکت مترو تهران، همچنین با تولید محتوای الکترونیکی و مکتوب در ترویج شعر و اندیشه حافظ در پایتخت و استان‌ها، جنبه مردم‌محوری رویدادها را افزایش دهیم.

همچنین حمیدرضا قانعی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در این جلسه پس از ارائه گزارشی از فعالیت‌های این اداره کل در تکریم و پاسداشت حافظ شیرازی گفت: شعر حافظ اندیشه‌ساز است، از این‌رو در عرصه بین‌المللی نیز ظرفیت بالایی برای ارائه به جهانیان خاصه علاقه‌مندان به زبان و ادب فارسی دارد.

او در ادامه تصریح کرد: امسال در شهر شیراز برنامه‌های مختلفی از جمله برگزاری مسابقه طراحی پوستر و نگارگری با موضوع حافظ، برگزاری نشست‌های تخصصی حافظ‌پژوهی، تجلیل از حافظ پژوهان، برپایی نمایشگاه عکس و نمایشگاه نسخ خطی از دیوان حافظ در هفته بزرگداشت این شاعر گرانمایه برگزار خواهد شد.

گفتنی است هفته بزرگداشت حافظ شیرازی از 15 تا 20 تیرماه در سراسر ایران و نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران  در خارج از کشور درقالب رویدادهای مختلف و متنوع فرهنگی و هنری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/منبع