مراسم بزرگداشت پروفسور امین از چهره های علمی وفرهنگی در استان البر برگزارگردید.دراین مراسم چهره های علمی وادبی وکانونهای فرهنگی شرکت داشتند

به گزارش نشریه پناه مردم مراسم تجلیل و تقدیر از پروفسور سید حسن امین، فیلسوف، حقوقدان و ایران شناس در روز پنجشنبه نهم بهمن ۱۳۹۹ در سالن بزرگ پانصد نفره سینما و تئاتر شهید چمران  کرج برگزار شد.

در آغاز این مراسم که با مشارکت تعدادی از سازمان های مردم نهاد فرهنگی، ادبی، هنری، محیط زیستی و کوهنوردی استان البرز و با رعایت پروتکل های بهداشتی با حضور تعداد  قابل توجهی از چهره های فرهنگی و هنری  برگزار شد، نخست، شهریار قاسمی، شاعر و رئیس انجمن شاهنامه پژوهان کرج، ضمن خیر مقدم گویی و سپاسگزاری، خاطرات خود را از نخستین دیدار خود با پروفسور امین در منزل مانایاد پوران فرخزاد را به یاد آورد. سپس ،سفیر نیشابوری (شاعر پرکار و رئیس انجمن سفیران ادب و هنر) ، شرح احوال و آثار پروفسور امین را برای حاضران قرائت کرد . آنگاه، حامد عمادزاده تبریزی (استاد دانشگاه و نویسنده کشکول قلندران) رشته سخن را به دست گرفت و پروفسور امین را با لقب علامه معاصر معرفی کرد و سه ویژگی اندیشمندی  و فرهنگی او را به عنوان فیلسوف ، حقوقدان و ادیب بررسی کرد.

اوج این مراسم،  آوازخوانی  سعید خلج (خواننده آهنگ دم مسیح) بود که پس از سخنانی کوتاه و مناسب درباره لزوم تجلیل از چنین چهره موثر فرهنگی وعلمی  ، این غزل محمد سلمانی را خطاب به پروفسور امین به آواز خوش و غرا خواند و جمعیت سالن را به تحسین و کف زدن های ممتد وا داشت :

تنها یکی به قله تاریخ می رسد

هر شخص پاشکسته که تیمور لنگ نیست.

از آن پس، مهربانو ونوس جامی پور، رئیس انجمن ادبی جامی، پشت تریبون قرار گرفت و ضمن تجلیل خدمات علمی و پژوهشی پروفسور امین، اعلام کرد که امین، رکورددار مقدمه نویسی بر کتاب در جهان است و در طی پنجاه سال گذشته، بر بیش از دویست و پنجاه کتاب از تالیفات دیگران به فارسی و انگلیسی،  مقدمه و تقریظ نوشته است.

از جمله برنامه های جالب دیگر این مراسم ، معرفی انجمن هم اندیشان ایران فرهنگی به مدیریت پروفسور امین و پروفسور داریوش فرهود  بود که مورد توجه ویژه فرهیختگان استان البرز قرار گرفت.‌ قرائت غزل پاییزی پروفسور امین به وسیله مهرداد پورمند، عضو پیشکسوت سازمان پیشاهنگی و انجمن هم اندیشان ایران فرهنگی و نیز پخش دوبیتی پیوسته گل و پروانه با اجرای حبیب الله انیسی از دیگر  برنامه های این مراسم بود.  نقطه پایانی برنامه حضور پروفسور امین بر روی سن، به گردن انداختن حلقه گل زیبای اهدایی انجمن سفیران سخن  به گردن وی ، تقدیم  لوح های تقدیر بود.

از میان دیگر شرکت کنندگان، حضور  محمد شعبانی( سردبیر مجله روزهای طلایی)، مریم شعبانی ( دبیر سرویس اجتماعی فرهنگی روزهای طلایی)، مهدی حسنلو ( عضو زنجیره هما اندیشان ملی ایران)،  آپرین ایل بیگی( عضو پیشکسوت سازمان پیشاهنگی استان تهران)، ابراهیم شاکری شمیرانی ( مطبوعاتی پیشکسوت و استاد دانشگاه) محسن میقانی ( مدیر انتشارات بعثت)، حبیب الله انیسی ( مهندس کشاورزی و مجری برنامه های کشاورزی صدا و سیما)،  مرآت ابهری( شاعر طنز پرداز )،  مصحفی  (مدیر پروژه نخبگان خدمتگزار کشور )، مهدی مولاییان ( استاد دانشگاه و عضو کانون علوم اداری)، صلصال گیلانی (شاعر) ، عماد علی بابایی ( عضو انجمن ادبی ایران و  کانون فرهنگی مسجد خاتم الانبیاء )  و دیگر  اعضای انجمن ادبی ایران، انجمن روزهای طلایی، انجمن سفیران سخن، گروه کوهنوردی باران .. چشم گیر بود.

پیام هایی چند از استادان ادب و هنر از جمله منوچهر برومند، عزت الله فولادوند و محمد دولت آبادی و… رسیده بود که فرصت قرائت آنها پیدا نشد.

  • نویسنده : خبرنگار-مهدی کیان
  • منبع خبر : نشریه پناه مردم