همکاری‌های امنیتی ایران و ازبکستان به رفع تنش در منطقه منجر می شود

ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، بهادر عبدالله اف سفیر ازبکستان در تهران با غلامرضا نوری رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان دیدار و گفتگو کرد.

نوری با اشاره به روابط دوستانه و رو به رشد میان دو کشور در عرصه های مختلف گفت: همواره روابط پارلمانی مثبتی میان مجالس دو کشور برقرار بوده که می تواند به توسعه و گسترش مناسبات در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین کمک شایانی نماید.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان با تأکید بر ضرورت همکاری در مجامع بین المللی و منطقه ای افزود: تداوم گفتگو و رایزنی های مستمر در سازمان های بین المللی و منطقه ای می تواند به ارتقا سطح مراودات اقتصادی و تجاری میان کشورهای منطقه منجر شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری با ارزیابی ظرفیت های اقتصادی و کشاورزی در ایران و ازبکستان، بر ضرورت اجرایی شدن توافقات کمیسیون های مشترک اقتصادی و فعال شدن بخش های خصوصی جهت گسترش تبادلات تجاری و اقتصادی تأکید کرد.

وی در همین بخش تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان و کرونا را از عوامل کاهش سطح مراودات اقتصادی دانست و خواستار تحرک بیشتر فعالان اقتصادی دولتی و خصوصی در دو کشور شد.

نوری در پایان با ابراز تأسف از حمله تروریستی اخیر در افغانستان که منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی از دانش آموزان گردید، گفت: همکاری های امنیتی میان کشورهای منطقه بویژه ایران و ازبکستان می تواند به رفع تنش در منطقه، برقراری ثبات و امنیت در افغانستان و مبارزه با گروه های افراطی کمک فراوانی کند.

 در ادامه این دیدار بهادر عبدالله اف سفیر ازبکستان در تهران با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی میان دو ملت گفت: مقامات عالی رتبه ازبکستان همواره بر توسعه و گسترش ارتباطات سیاسی، اقتصادی و پارلمانی با جمهوری اسلامی ایران تأکید دارند.

 سفیر ازبکستان با اشاره به وجود توانمندی های اقتصادی فراوان در دو کشور افزود: ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران امکانات مناسبی در عرصه های اقتصادی دارند که می توانند مکمل یکدیگر باشند.

 وی در همین بخش بیان داشت: همکاری در پیمان های منطقه ای و  برقراری کریدور حمل و نقلی جهت ترانزیت کالا می تواند به ارتقا سطح مناسبات اقتصادی کشورهای آسیای میانه با دیگر کشورهای قاره آسیا منجر شود.

  • نویسنده : خبرنگار-مهدی کیان
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی مجلس