پناه مردم نیوز/سیستان و بلوچستان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: نوزدهمین فصل کاوشگری شهرسوخته از ابتدای هفته آینده آغاز می شود.

به گزارش پناه مردم نیوز- جلال زایی در این رابطه افزود: قرار است این فصل کاوش شهرسوخته با همکاری یک گروه ایتالیایی ویک گروه از میراث فرهنگی به مدت۶۰ روز انجام شود.

جلال زایی افزود: تاکنون ۴ تا ۵ درصد شهرسوخته کاوش شده و مناطق کاوش نشده نیازمند زمان و هزینه های زیاد است تا بتوانیم به یافته های جدیدی از تمدن باستانی و پیشرفته این منطقه دست پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: شهرسوخته افزون بر ۵ هزار سال قدمت دارد و از قدیمی ترین حوزه های تمدن شهری ایران محسوب می شود که کشفیاتی چون چشم مصنوعی، جراحی جمجمه و استفاده از لوله های سفالی فاضلاب شهری حکایت از دانش بالای ساکنین سیستان در چند هزار سال قبل دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در ادامه با اشاره به اینکه مجموعه ای پژوهشی، اداری و رفاهی مقابل شهرسوخته قرار دارد، بیان کرد: این ساختمان دارای زیربنای دو هزار و پانصد مترمربع است و از بخش های اداری، کتابخانه، بخش پژوهشی، موزه و سالن پذیرایی تشکیل شده است.

وی گفت: بیرون ساختمان نیز به مساحت ۱ هکتار محوطه سازی شده که شامل آلاچیق، پارکینگ عمومی، فضای سبز و پارک بازی است.

جلال زایی اظهار کرد: در این موزه یافته هایی از شهرسوخته مانند اشیای سفالی، سنگی و مهره ها به نمایش گذاشته شده و نیز نمونه هایی از قبرهای به دست آمده از این محوطه باستانی با استفاده از اسکلت های باقیمانده در آن بازسازی شده است.

وی تصریح کرد: شهرسوخته دارای تشکیلات مرتب و منظمی بوده و با توجه به سازمان‎دهی اجتماعی آن می ‎توان گفت جزو شهرهای پیشرفته زمان خود بوده و وجود آب‎رسانی منظم، دانش پزشکی پیشرفته و عوامل دیگر بر اهمیت این منطقه افزوده است.

شهرسوخته با سابقه پنج هزار ساله از مهترین مناطق شهرنشینی باستانی در فلات ایران است که در ۶۰ کیلومتری زابل قرار دارد.