خواص چای سبز بسیار است و اگر بخواهیم بدلیل خواص شگفت انگیز چای سبز از آن به عنوان یک شربت درمانگر یاد کنیم، کم نگفته ایم.

چای سبز چه خواصی دارد؟

برخی از خواص چای سبز کمک به کاهش وزن، پیشگیری قوی درمان سرطان، مشکلات قلبی، بلا های قلبی عروقی، سطح کلسترول بالا، رماتیسم محجبه ورم مفاصل، عفونت، پوسیدگی گازانبر علف بخار و بسیاری دیگر است.

به غیر از چای‌های (دمنوش‌های) گیاهی، تمام بقیه انواع چای نظیر چای سیاه، چای سبز، و چای اولونگ نیز فقط با استفاده از همین گیاه درست می‌شوند. ولی چای خضرا زدن خلاف سایر چای‌ها کم‌تر فرآوری می‌شود و دارای مبلغ ارج غذایی بالاتری است.

این چای مملو از آنتی‌اکسیدان‌ها، پتاسیم، ویتامین‌های B، منیزیوم، منگنز، کافئین، و غیره است. بنابراین، می‌توانید این نوشیدنی سالم را جایگزین سایر نوشیدنی معمولی کنید، فکر یادبود از تاثیرات باورنکردنی آن بهره‌مند شوید.

چای سبز چیست؟

چای سبز از همان گیاهی دل گرم شدن دست می آید که چای معمولی از آن به دست می آید. زایل کردن نابود کردن نظر علمی، چای سبز به نام Camellia Sinensis شناخته شده است. در حقیقت، این نیز چای است اما به طرز متفاوتی پردازش می شود.

چای قیرگون معمولی با تخمیر برگ چای شوراندن به هیجان آمدن دست می آید. این تخمیر باعث تغییر رنگ گلعذار طعم آن در افزایش سطح کافئین و تانن در آن می شود.

از سوی دیگر، در مورد چای سبز، برگ چای خشک شده یا کمی بخار داده می شود، اما تخمیر انجام نمی شود. این مسئله باعث می شود این چای در هنگام دم کردن سبز شود.

چای سبز یکی تراشیدن نوشیدنی های سالم کاینات محسوب می شود و حاوی یکی از بالاترین ارزش آنتی اکسیدان های در چای است. هزینه و دخل شیمیایی طبیعی به واژه سخن پلی فنولها عایدی و مخارج چای چیزی است که پندار می شود اثرات ضد التهابی و ناباب سرطان زا را ارائه می دهد.

چای نیلگون حدسی ۲۰ تا ۴۵ درصد پلی فنل در وزن دارد که از آن ۶۰ لغایت ۸۰ درصد کاتچین می باشد. کاتچین آنتی اکسیدانی است که به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کند.

خواص چای سبز برای سلامت بدن

چای سبز حاوی یک آنتی اکسیدان به نام اپی گالوکتشین گالات Epigallocatechin gallate (EGCG) است که برای درمان بسیاری از بیماری به بدن کمک می کند.

درمان اختلالات معده

یک فنجان چای سبز می‌تواند بسیاری از امراض گوارشی را درمان کند. پلی‌فنل‌های موجود در این نوشیدنی گیاهی به عنوان عاملی برای سرعت بخشیدن به فرایند گوارشی شناخته می‌شوند. این چای گازهای موجود در دستگاه گوارش را خنثی می‌کند باعث تسکین نفخ می‌شود.

هم‌چنین می‌توانید برای خلاصی از شر زخم معده چای سبز سرد نوش جان کنید. این چای هم‌چنین در مبارزه علیه گرفتگی معده، آنفولانزا، و التهاب ایضاً به شما کمک می‌کند.

اثرات بر قلب وعروق

یک مطالعه ۲۰۰۶ در مجله انجمن پزشکی آمریکا نتیجه گرفت مصرف چای آبی با کاهش مرگ قدس میر ناشی از همه علل، از جمله بیماری هان قلبی عروقی همراه است.

در شرکت کنندگانی که حداقل ۵ فنجان چای سبز در روز نوشیدند، خطر موت و میر (به ویژه از بیماری قلبی عروقی) روی میزان قابل توجهی کمتر از افرادی طول عمر که کمتر از یک فنجان چای در روز نوشیدند.

چای سبز حاوی کاتچین ها، ترکیبات پلی فنیک است که به نظر می رسد اثرات محافظتی متعددی را به ویژه در سیستم قلبی عروقی اعمال کنند.

از سرطان جلوگیری می کند

جدا از جلوگیری از پیری زودرس، رادیکال های آزاد مسئول ایجاد برخی از انواع سرطان نه هستند.

Catechins موجود در چای سبز این رادیکال های آزاد را خنثی می کند محک پذیر از شکل گیری کارسینوژن هایی مانند نیتروسامین ها جلوگیری می کند و مهلکه سرطان برای افرادی که به طور مرتب چای سبز مصرف می کنند را کاهش می دهد.

چای سبز هم اکنون به صورت درمانی مفید بودن و مضر بودن پربهره بودن می شود و دل گرم شدن عنوان علاج کرن خانگی برای کمک به امتناع از چنگار مخصوصا برای افرادی که تحت خطر سرطان هایی مثل کولون، راست روده، پانکراس، و روده ها هستند، استفاده می شود.

سم‌زدایی از بدن

چای سبز به عنوان یک عامل سم‌زدای فوق‌العاده در بدن کار نقش ادرار می‌کند. زیرا این چای حاوی پلی‌فنل‌هایی است که به خلاصی بدن از شر رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند؛ رادیکال‌های آزاد برای بدن سمی هستند و می‌توانند باعث آسیب‌های سلولی شوند.

محافظت از پوست

چای نیلگون به کاهش چروک ها و علائم پیری کمک می کند، این مسئله به خاطر فعالیت های آنتی اکسیدان و ضد التهابی است. هر دو مطالعات حیوانی و انسانی نشان داده اند چای سبز به صورت محلی می تواند آسیب ناشی از خورشید را کاهش دهد.

درمان کبد چرب با چای سبز

خواص چای سبز عملکرد نفوذ چربی را به کبد کاهش می‌دهد و باعث بهبود بیماری می‌شود. همچنین مصرف چای سبز از انباشته شدن چربی در بدن جلوگیری می‌کند.

درمان آلرژی‌ها (حساسیت‌ها)

چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان قدرتمندی به نام اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) است که مواد شیمیایی کارپرداز آلرژی‌ها را مسدود می‌کند. روزی ۲ الی ۳ فنجان چای نیلگون بنوشید تا از ایجاد آلرژی‌ها پیشگیری کنید

منبع:آموزش نیوز.