گروهی از مردم و دوستداران حیوانات با راه‌اندازی کارزاری از رهبر انقلاب خواستند مانع کشتار سگ‌های بلاصاحب شوند.

به گزارش پناه مردم نیوز،گروهی از مردم و دوستداران حیوانات با راه‌اندازی کارزاری از رهبر انقلاب خواستند مانع کشتار سگ‌های بلاصاحب شوند.

در متن این کارزار که تا امروز بیش از ۵ هزار نفر آن را امضا کرده‌اند، آمده است:

«ما امضاکنندگان این کارزار، به دلیل ایجاد فضای مملو از خشونتی که در جامعه در پی کشتار بی‌رحمانه هزاران سگ توسط شهرداری اتفاق افتاده، بر آن شدیم که از محضر حضرت‌عالی به دلیل اشراف کاملتان به تأکیدات دین مبین اسلام مبنی بر مهربانی با حیوانات و مذموم شمردن آزار آنها، و ارتباط این امر به سلامت جسمی و روانی جامعه، استمداد نماییم تا نسبت به شرایط بغرنج و خشونت‌آمیز فعلی که توسط نهادهای ذیربط در کشور به وجود آمده است، عنایت ویژه مبذول فرمایید تا فصل‌الخطابی نسبت به مدیریت این قضیه بوده و به بحث‌ها و چالش‌های بعضاً جاهلانه و بی‌نتیجه در این امر پایان دهد.

متأسفانه روش ناکارآمد و غیراخلاقی حذف فیزیکی سگ‌ها نه تنها در گذشته انجام شده، بلکه اخیراً با شدت بیشتری توسط سازمان‌هایی مانند شهرداری به بهانه کنترل جمعیت و مبارزه با بیماری هاری انجام شده و با کشتار حداکثری سگ‌ها باعث تشویش اذهان عمومی شده است. متأسفانه طی سالیان گذشته بانیان امر ساماندهی سگ‌ها به علت فقدان نگرش اکولوژیک، از روش‌ کشتار سگ‌ها به عنوان روش کنترل جمعیت بهره گرفته‌اند، در حالی که روش حذف فیزیکی روشی بی‌اثر است، چرا که قلمروهایی که سگ‌ها تشکیل می‌دهند ظرفیت حملی برای جمعیت سگ‌ها دارد و به واسطه نرخ زادآوری بالای آنها، خیلی سریع با سگ‌های جدید پر می‌شود و کشتار تأثیری در کنترل جمعیت سگ‌ها و کنترل هاری ندارد.

برنامه کنترل جمعیت سگ‌ها یا DPM، بدون تغییر رفتار انسان‌ها و صرفاً با انجام یک سری اقدامات درباره سگ‌ها، ممکن نیست و موفقیت این برنامه کنترل جمعیت در درجه اول با ترویج رفتار مسئولانه و آموزش به جامعه امکان‌پذیر می‌شود. روش مورد تأیید متخصصین جهانی یا CNVR عقیم سازی، واکسیناسیون، انگل‌تراپی و رهاسازی در کلونی قبلی که در بسیاری از کشورها حتی در کشورهای اسلامی مانند سنگاپور، افغانستان و… انجام شده، درصد بسیار بالایی از تعارضات را حل می‌کند، جمعیت سگ‌ها را کنترل می‌کند و با کاهش جمعیت، انتقال بیماری‌ها، انگل‌ها، هاری و… کاهش می‌یابد. با عقیم‌سازی، درصد گازگرفتگی به طور محسوسی کاهش می‌یابد و بنابراین در برنامه کنترلی هاری نیز کارآیی برنامه فوق افزایش می‌یابد و پوشش واکسیناسیون را بهبود می‌بخشد.

با وجود معرفی این برنامه توسط کارشناسان این ستاد به شهرداری‌ها، سازمان محیط زیست، دامپزشکی و همچنین با توجه به تعهد سازمان دامپزشکی کشور به سازمان جهانی حقوق حیوانات مبنی بر اجرای این برنامه جهانی، همچنان کشتار در کشور اسلامی ما متوقف نشده است.

شهرداری با وجود علم به خطرآفرین بودن مسئله هاری از واکسیناسیون هفتاد درصدی سگ‌ها که به عنوان تنها راهکار در مجامع بین‌المللی پذیرفته و اجرا می‌شود، سر باز زده و با وجود دریافت ردیف بودجه بابت آن، از این کار امتناع و به جای آن دست به کشتار زده است. لذا از شما خواهشمندیم با توجه به اهمیت بالای سلامت عمومی و حفظ ارزش‌های دینی کشور به مسئله ورود نمایید تا بیش از این کشور متحمل هزینه های سنگین نشود.»

این کارزار تا تاریخ ۱۹ مهر ۱۴۰۱ در آدرس اینترنتی (https://www.karzar.net/53515) در حال جمع‌آوری امضاست.

 

 

  • منبع خبر : سایت کارزار