جواد وند نوروز، رئیس بنیاد استاد شهریار، با صدور پیامی درگذشت میرحسین کریمی مراغه‌ای را تسلیت گفت

به گزارش پایگاه خبری پناه مردم نیوز در پی درگذشت استاد کریمی مراغه ای رئیس بنیاد استاد شهریار طی پیامی در گذشت این شاعر نامدار را تسلیت گغت:

مشروح متن این پیام را در ادامه می‌خوانید:

«بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

همه از خداییم و به سوی او باز می‌گردیم. خبر درگذشت شاعر نامدار ایران زمین و چهره بین المللی شعر و ادب ترکی، شادروان استاد میرحسین کریمی مراغه‌ای-شاعر خوش قریحه و پیشکسوت- موجب اندوه اهالی فرهنگ و ادب کشور گردید. استاد کریمی مراغه‌ای که عمری با برکت و فضیلت زیست و برای فرهنگ و ادبیات ایران و اذربایجان، عزت و سرافرازی به ارمغان اورد و با سرافرازی و عزت دار فانی را وداع گفت. مشیت الهی بر این تعلق گرفته که بهار زندگی را خزانی ماتم زده به انتظار بنشیند و این بارزترین تفسیر فلسفه افرینش، در فراخنای بی کران هستی و یگانه راز جاودانگی اوست.

درگذشت استاد کریمی مراغه‌ای را که چهره‌ای بین المللی داشت و ادامه دهنده سبک سنتی و کلاسیک شعر بود باید علاوه بر مردم شریف و ادب پرور اذربایجان و خانواده محترم او، به میراث داران شعر امروز ترکی و فارسی، تسلیت گفت.

این شاعر جهانی و بین المللی که متأسفانه در داخل کشور، آن چنان که می‌بایست، شناخته شده نبود، عمر گرانمایه خود را در راه نشر فرهنگ و خدمت به اهالی شعر و ادبیات ایران و اذربایجان گراند و توانست در طول یک قرن عمر با برکت خویش قریب به سیصد و پنجاه هزار بیت شعر بسراید و با اشعار طنز و انتقادی خود، با مشکلات مردم همراهی و همدلی نماید.

اینجانب، ضایعه درگذشت این شاعر نامی و جهانی و متعهد و مردمی را به جامعه فرهنگ و ادبیات کشور و عموم مردم ترک زبان در داخل خارج کشور و مردم ادب دوست ایران اسلامی و به ویژه خانواده محترم ایشان و مردم محترم شهرستان مراغه و اهالی فرهنگ و ادب اذربایجان و دوستداران شعر و طنز و ادبیات، تسلیت گفته و از درگاه ایزد منان می‌خواهم که روح ایشان را هم نشین نیکان و برگزیدگان درگاهش قرار دهد.

استاد کریمی مراغه‌ای در سال ۱۳۵۹ نشان درجه یک هنری را به پاس سرودن ۳۵۰ هزار بیت شعر اجتماعی، طنز، مداحی و مرثیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نموده بود. اشعار اجتماعی و طنز استاد کریمی مراغه‌ای در قالب ۲۵ جلد کتاب رنگارنگ و اشعار مرثیه و مداحی ایشان در ۳ جلد، چاپ و منتشر شده است.

آن مرحوم، بیشتر در اشعار طنز خود به مشکلات و گرفتاری‌های مردم توجه می‌کرد و رسم و رسوم زمان خود را به باد انتقاد گرفته بود. آن شاعر بزرگ، طنزپردازی اجتماعی و مردمی بود که در مقام یک مردم شناس چیره دست، واقعیات اجتماعی و تلخی‌ها و شیرینی‌های زندگی را تصویر می‌کرد و بدی‌ها و نیکی‌ها، زشتی‌ها و زیبایی‌ها را در شعر خود با زبان طنز، بازتاب می‌داد. از این روز شعر طنز او، مرزهای بین المللی را در نوردیده است.»

 

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر