خبرگزاری مهر_ گروه فرهنگ و ادب: کتاب «عملیات سیا پس از انقلاب» نوشته محمد کفاش یکی از آثار مربوط به تاریخ انقلاب اسلامی است که توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شده است. این‌کتاب همان‌طور که از عنوانش برمی‌آید، خوانشی مستند از ۴ دهه راهبردها و اقدامات سازمان CIA علیه جمهوری اسلامی ایران است. […]خبرگزاری مهر_ گروه فرهنگ و ادب: کتاب «عملیات سیا پس از انقلاب» نوشته محمد کفاش یکی از آثار مربوط به تاریخ انقلاب اسلامی است که توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شده است. این‌کتاب همان‌طور که از عنوانش برمی‌آید، خوانشی مستند از ۴ دهه راهبردها و اقدامات سازمان CIA علیه جمهوری اسلامی ایران است.

عباس میبدی نویسنده و پژوهشگر در ایام دهه فجر امسال، به بهانه سالگرد چهل‌وپنجمین‌سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نگاهی به این‌کتاب داشته و یادداشتی با عنوان «عقابی با پنجه‌های خیانت» نوشته که برای انتشار در اختیار مهر قرار گرفته است.

مشروح متن این یادداشت را در ادامه می‌خوانیم؛

«سازمان CIA با سر واژه سی‌آی‌ای و دنیایی که آنها را با عقابی سرسفید می‌شناسند. عقابی با تیغه‌های شعاعی که نشان از سلطه و تجمیع اطلاعات دارد. سازمانی که اهداف بلندی برای خاموش کردن صدای مستضعفان جهان به نفع خودش و هم‌ردیفان خودش داشته و دارد.

کتاب عملیات سیا با نگاهی مستند به اقدامات این سازمان علیه جمهوری اسلامی ایران نوشته‌ی محمد کفاش بی‌پرده و به طور مستند، پرده‌های بسیاری از رد خون‌هایی برمی‌دارد که سال‌ها در ایران و حتی قبل از انقلاب از آنها به جا مانده است. ردخون‌هایی که هنوز پس از کالبد شکافی و واکاوی خبر از جنایتی دیگر می‌دهد.

«محمد کفاش» در این کتاب با منابعی محکم به دور از تعصب و اغراق هر آنچه که به دستان سازمان سیا روی داده است را طبق اسنادی معتبر که در کتاب تصاویر مهمترین‌شان منتشر شده است، ارائه و بررسی می‌کند. از نقش سیاه در قبل از انقلاب تا نقشی که همچنان در این ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی داشته و دارند.

عملیات سیا همچنین به هدف ایجاد سازمان سیا و تکنیک‌هایی که همیشه سرلوحه آنها بوده است پرداخته است. تکنیک‌هایی از کسب اطلاعات از منابع انسانی، رادیویی، همانندسازی و غیره است.

عملیات سیا از اساس تاریخچه مواجهه سیا با ایران را بررسی می‌کند. تاریخچه‌ای که در تاریخ لکه سیاهش برای همیشه ماند و پاک نشد. ننگی از همکاری و توافقی پنهانی با انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ علیه مصدق و نشاندن سرلشکر زاهدی به جای او که به گفته نویسنده با این کار سازمان سیا به تحقیر آمیزترین اصطلاح سیاسی ناسیونالیست ایرانی مبدل شدند.

نویسنده همچنین به روند سیا در اوایل انقلاب اسلامی تا اکنون که گویا این سازمان، شکل جدیدتری به خود می‌گیرد، می‌پردازد. از عملیات‌های پنهانی تا فراری دادن گروگان‌هایشان با شگردهایی مختلف نظیر فیلمسازی در ایران تا فتنه‌ها و آشوب‌هایی به شکل اعتراض همچنین ترور دانشمندان ایران و دست و پا زدن و همکاری با شبکه‌های رسانه‌ای و سرمایه‎‌گذاری در جهت فیلمسازی در هالیوود.

عملیات سیا کارنامه‌ مستند سازمانی‌ست که پنجه‌های خونین عقابش برای جهان، همیشه منفوراست و خواهد ماند.»منبع