چراغ سبز مجلس به استقلال بانک مرکزی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه صبح روز (یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه) در حالی آغاز شد که موضوع بررسی اولویت‌دار استقلال بانک مرکزی و انتخابات ریاست جمهوری در دستور بود.

در ابتدا رئیس مجلس در نطق‌ پیش از دستور خود به موضوع انتخابات پرداخت و  حضورِ پرشمارِ نامزدهایِ شاخص را طلیعه امیدوارکننده‌ای برایِ برگزاریِ انتخاباتی پرشور با مشارکتِ بالا دانست. دکتر قالیباف گفت: تعدادِ زیادِ نامزدها از طیف‌هایِ سیاسیِ مختلف، نشانگرِ آن است که نخبگانِ سیاسیِ کشور با سلیقه‌هایِ مختلف هم فرآیندِ انتخاباتی در ایران را پذیرفته‌اند و هم جایگاهِ ریاست جمهوری را موثر دانسته و اختیاراتِ کافی برایِ ایجادِ تحول و تغییر برایِ آن قائل هستند.

نخستین دستور، بررسی اولویت دار “طرح قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی” بود. محمد حسین حسین‌زاده بحرینی در دفاع از ضرورت بررسی اولویت دار این طرح گفت: برای تغییر این وضعیت نیاز به بانک مرکزی قوی داریم تا بتواند بانک‌های خصوصی را مدیریت کند چراکه هر یک ساعت ۱۰۰میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می شود اما تولید خوابیده است.

در نهایت نمایندگان با این درخواست با ۱۹۱ رأی موافق، ۲۹ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

از آنجا که این طرح دو شوری شد بررسی کلیات آن همین امروز در دستور کار صحن قرار گرفت که در نهایت نمایندگان با کلیات “طرح دو شوری مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی جمهوری اسلامی” موافقت کردند.

همچنین نمایندگان در ادامه در جریان رسیدگی به جزئیات لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، بعد از بررسی تعداد زیادی از پیشنهادات و طرح برخی ابهامات ازسوی نمایندگان، با ارجاع ماده واحده این لایحه به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس موافت کردند.

بنابراین گزارش، لایحه ” شوراهای حل اختلاف” لایحه‌ای است که مجلس آن را جهت تایید به شورای نگهبان فرستاد بود اما این شورا ایراداتی به آن وارد دانست، به همین منظور نمایندگان امروز ضمن رفع این ایرادات موضوع “نحوه استخدام کارکنان” را برای بررسی بیشتر به “کمیسیون قضایی و حقوقی” ارجاع دادند. 

بنابراین گزارش پس از گذشت نزدیک به ۲ ساعت از صحن علنی رئیس مجلس شورای اسلامی برای رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با بیماری کرونا، به مدت ۳۰ دقیقه در صحن علنی تنفس اعلام کرد و جلسه علنی امروز پس از ۳۰ دقیقه تنفس به ریاست  دکتر قالیباف ادامه یافت.

سیدرضا تقوی، عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی، بهزاد رحیمی، احمد محرم زاده و مهدی اسماعیلی ناطقان میان دستور جلسه امروز بودند.

در ادامه، علی نیکزاد که ریاست مجلس را بر عهده گرفته بود، پیام گرامیداشت مجمع نمایندگان استان گلستان درخصوص بیستمین سالگرد درگذشت نمایندگان این استان در سانحه هوایی ایاک ۴۰ را قرائت کرد.

در این جلسه طرح گزینش مدیران و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران اعلام وصول شد.

همچنین بیانیه تقدیر نمایندگان از اقدام وحدت آفرین رئیس مجلس در انتخابات ریاست جمهوری و بیانیه ۲۵۰ نفر از نمایندگان مجلس در حمایت از محور مقاومت قدس شریف قرائت شد.

علی نیکزاد ثمرین زنگ پایان نشست علنی روز (یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت ۱۲ و ۴۶ دقیقه به صدا درآورد.

  • نویسنده : مهدی کیان
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی مجلس