آیا می دانید بهترین زمان خواب چه ساعاتی است؟ زمانی که می‌خواهید برای یک برنامه ی پرمشغله وقت جور کنید، احتمالا با خود فکر می‌کنید، این کار را با کم کردن ساعت خوابتان انجام دهید و شاید هم با حذف یکی دو ساعت از زمان استراحت تان حقارت کارهای  بیشتری رسیدگی کنید.

واقعیت این است که حتی کمی کمبود خواب روی حال و حوصله، انرژی، هوشیاری ذهن و توانایی مقابله با استرس، اثر می گذارد.

در دراز مدت هم کمبود خواب مزمن، دشمن سرسخت سلامت تان می شود. در ادامه این مطلب از آموزش نیوز مناسب ترین زمان خواب و مضررات کم خوابی را با هم بررسی می کنیم.

بهترین زمان برای خواب شبانه چه ساعتی است؟

خوابیدن به اندازه غذا خوردن تعلیم خاطره اندیشه تنفس کشیدن مهم است و کمبود خواب نه تنها منشا بروز خواب آلودگی بلکه باعث کاهش سهم وری نیز خواهد شد. کمبود خواب همچنین علت اصلی کثرت مشکلات مانند استرس ، افسردگی و فشار خون بالا است.

افزون بر میزان ساعات خواب ، کیفیت خواب نیز زایل کردن نابود کردن اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بزرگسالان نیکو ۶ قرین ۸ ساعت خواب در طول شبانه روز نیازمندند. بیدار شدن در اول صبح و قرار گرفتن بدن در معرض نور خورشید باعث انتقال پیامی از مغز به بدن و تحریک متابولیسم آن خواهد شد.

قرار گرفتن در معرض آفتاب اول صبح همچنین سطح ملاتونین را افزایش داده و باعث می ‎شود که در لنگه تک شب راحت تر به خواب بروید اما با این حال طریق دستیابی به این میزان خواب شبانه، بحث دیگری است.

به منظور بهبود ساعات خواب خود ، روزها کمی زودتر از خواب بیدار شوید و به این ترتیب در هنگام شب زودتر از سایر مواقع خواب آلود شده و به رخت خوابتان خواهید رفت. فقط کافیست روزانه ۲۰ دقیقه از خواب خود بکاهید تا تغییر چشمگیر آن را در بهبود ساعات خوابتان را مشاهده کنید.

ساعت ۲۲: شروع ساعت خواب مناسب

این ساعت برای بدن شما بسیار نفیس است. ایده آل ترین حالت این است که از ساعت ۲۲ تا ۶ صبح فردا یک خواب نیک بی عیب داشته باشند . تعداد گلبول های سفید خون به حداکثر میزان خود می رسند، سم زدائی بدن در این ساعات از دیگر مواقع کمتر است و از کاربرد دارو باید حتی الامکان اجتناب کرد .

ساعت طلایی خواب برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری توسط آنتی اکسیدان ها در این ساعت بنابراین بهتر است بدن باب حال آرامش باشد.

ساعات ۲۳ و ۲۴ : خواب ضروری

از ابتدای این ساعت کم کم سیستم کنترل عصبی سمپاتیک به فاز پاراسمپاتیک ( غیر ارادی ) گرایش پیدا می کند درجه حرارت بدن و فشار خون به کمترین میزان تقلیل پیدا می کند در انتهای این ساعت کسانی که خواب هستند ناخودآگاه به خود شکل جنینی می گیرند.

ترشح هورمون رشد طی این ساعات و طی خواب عمیق به اوج می رسد.عملیات از بین بردن مواد سمی درپوش کلاه روسری کبد ادامه دارد و شما باید در خواب عمیق باشید.

ریزخواب‌ها و رفتار‌های غیرارادی

ریزخواب‌ها و رفتار‌های غیرارادی دو عارضه بالقوه خطرناک هستند که ممکن است برای افراد مبتلا به کم خوابی اتفاق بیفتد. ریزخواب‌ها خواب‌های کوتاهی هستند که در حال انجام فعالیت‌های زمان برخاستن خیزش اتفاق می‌افتند.

به طور معمول چند ثانیه طول می‌کشند، اما ممکن است ۱۰ تا ۱۵ ثانیه هم ادامه پیدا کنند.

غوص امواج مغزی ثبت شده فردی که ریزخواب‌ها را تجربه کره بود نشان فریاد که آن‌ها در مرحله اول خواب به طور متناوب بیدار می‌شوند. در طول این زمان مغز به داده‌های حسی توجهی نمی‌کند و فرد به اتفاق‌های دنیای اطراف عکس العمل مناسب سیما نمی‌دهد.

رفتار‌های غیرارادی به یک دوره چند دقیقه‌ای یا بیشتر اشاره دارد که فرد بیدار است و کار‌های عادی اش را انجام می‌دهد، اما تایید شدن اطراف خویشتن توجهی نمی‌کند یا نسبت به تغییرات محیط اطرافش عکس العملی نشان نمی‌دهد.

مثلا می‌توان ذلیل شدن رفتار راننده‌ای اشاره کرد که اتومبیلش را در جاده نگه می‌دارد و فراموش می‌کند که به چه دلیلی می‌خواهد از آن خارج شود یا لوکوموتیورانی که اهرم فشار را در فواصل زمانی معینی فشار می‌دهد، اما توجهی به مسدودشدن ریل ندارد.

ریزخواب‌ها و رفتار‌های غیرارادی هرساله موجب بروز هزاران تصادف غم انگیز جاده‌ای می‌شوند. وقتی با وسیله نقلیه سنگینی که با سرعت زیادی حرکت می‌کند سفر می‌کنید یک یا چند لحظه بی توجهی می‌تواند کُشنده باشد

کم خوابی کامل

معمولا فاصله بین بیدارشدن و دوباره خوابیدن شما در حدود ۱۶ یا ۱۷ ساعت است. کم خوابی کامل زمانی اتفاق می‌افتد که ضر بالاجل این ساعات بیشتر شود. نتیجه فوری آن احساس خستگی سریع و تحلیل رفتن است.

در ساعت ۲ یا ۳ صبح بسیاری از مردم به سختی می‌توانند چشم‌های خود را باز نگه دارند. چیزی که کمتر آشکار می‌شود تاثیر آن بر پیکر و توانایی برای کارکردن است. کار‌های ساده‌ای که انجام آن‌ها زحمتی برایتان ندارد در این حالت ناگهان پیچیده می‌شود.

کم خوابی ناقص

کم خوابی ناقص معمولا هنگامی اتفاق می‌افتد که ضمیر اول شخص جمع اگرچه ساعاتی را می‌خوابید، اما این مقدار خواب صددرصد نیاز بدنتان را تامین نمی‌کند.

این برخلاف تصوری است که ما معمولا از کم خوابی داریم که براساس آن غیرشخصی را دچار کم خوابی می‌دانیم که درمثل به ۸ ساعت خواب ممتد شبانه ناچاری داشته، اما فقط ۴ تا ۶ ساعت خوابیده است.

عملکرد اغلب مردم بعد از یک شب چرت کوتاه در سطح عادی یا نزدیک به سطح عادی است. آن‌ها ممکن است مشکل زیادی احساس نکنند، اما معمولا بدون اینکه دیگران متوجه شوند در سراسر روز همه کار‌ها را ناچیز انجام می‌دهند.

عموما، مشکلات بعد از نوبت یا چند شب کم خوابی شروع می‌شود. شاخص‌ترین نشانه‌های آن هم بروز تندخویی است. تحقیقی که در سال ۱۹۸۳ در دانشگاه علوم سلامتی ناوال در سن دیه گو انجام شد، نشان عربده کسانی که ۵ تا ۷ ساعت در روز می‌خوابند در انجام همه کار‌ها بدتر از افرادی هستند که بیشتر از ۷ ساعت می‌خوابند.

در یک گروه، افرادی که کم خوابی داشتند ورودی شغلشان کمتر ترفیع گرفتند. سطح دستمزدشان پایین‌تر ماند، تعداد دفعات پیشنهادشده به آن‌ها برای تمدید قرارداد کمتر بود، بالاترین میزان فرسایش بدنی و ذهنی را داشتند و احتمال بستری شدن آن‌ها در طول کارشان بیشتر بود

منبع:آموزش نیوز.

.