نهمین همایش بین المللی علوم شناختی28 و29و 30 اردیبهشت ماه با مشارکت موسسه آموزش عالی علوم شناختی و دانشگاه خوارزمی در تالار 17 شهریور دانشگاه خوارزمی در حال برگزاری است .

به گزارش مهدی کیان خبرنگار پناه مردم نیوز،نهمین همایش بین المللی علوم شناختی۲۸ و۲۹و ۳۰ اردیبهشت ماه با مشارکت موسسه آموزش عالی علوم شناختی و دانشگاه خوارزمی در تالار ۱۷ شهریور  دانشگاه خوارزمی در حال برگزاری است .

روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ اولین روز این همایش با حضور دکتر حبیبی رئیس دانشگاه، دکتر کمال خرازی مشاور عالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در امور توسعه ی علوم شناختی،  دکتر محمد تقی جغتایی رئیس انجمن علوم اعصاب ایران، مشاور عالی ستاد علوم و فناوری های شناختی در امور آموزش، دکتر علیرضا مرادی رئیس موسسه آموزش عالی علوم شناختی و رئیس همایش، دکتر مهدی تهرانی  دوست عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر همایش و … در تالار ۱۷ شهریور دانشگاه خوارزمی برگزار شد.

دکتر خرازی مشاور عالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در امور توسعه ی علوم شناختی در این همایش در خصوص استفاده از واقعیت مجازی در پیشگیری، سنجش و درمان PTSD   صحبت کردند.

مشاور عالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در امور توسعه ی علوم شناختی درزمینه نرم افزارهای واقعیت مجازی گفت: نرم افزارهای واقعیت مجازی تلاش می کند محیط طبیعی را شبیه سازی کند.

واقعیت مجازی اگر خوب تولید شده باشد می تواند استفاده کننده را در صحنه غوطه ور سازد و تجربه بودن در محیط واقعی را برای او پدید آورد

هدف سامانه غوطه ور ساز این است که دنیای بیرونی را با دنیای مجازی جایگزین سازد تا از نظر روانی تجربه خاصی را برای او ایجاد کند.

فناوری شبیه سازی، ظرفیت سنجش و آزمون انسان، آموزش و ثبت واکنش های رفتاری و احساسی و عملکردی او را نیز دارد.

واقعیت مجازی نسبت به روش های معمول سنجش، ارزش افزوده بیشتری را تولید می کند.

ایشان در ادامه عنوان کرد: واقعیت مجازی و افزوده مجازی به سرعت در حال تحول است و هوش مصنوعی می تواند به این فناوری کمک شایان توجهی انجام دهد،فناوری متاورس و بهره برداری از آن در حوزه پزشکی نیز به پیشرفت واقعیت مجازی کمک خواهد کرد، به طوری که فضاهای طبیعی تری را برای اهداف درمانی فراهم خواهد ساخت،در فناوری متاورس غوطه وری کاربر در فضای ایجاد شده باعث می شود بیمار احساس طبیعی تری نسبت به محیط مجازی پیدا کند. فرد می تواند با بدن مثالی خودش در متاورس مشارکت داشته باشد.

سرعت و پهنای باند اینترنت و پیشرفت فناوری ارتباطات نیز به افزایش استفاده از واقعیت مجازی منجر خواهد شد،پیش بینی می شود که کلینیک های تخصصی بخش های واقعیت مجازی را تاسیس و از نرم افزارهای آن برای درمان از راه دور، بهره برداری بیشتری انجام دهند، در حال حاضر هزاران برنامه واقعیت مجازی درمانی در بازار وجود دارند.

 

دکتر علیرضا مرادی، رئیس برگزاری نهمین همایش بین المللی علوم شناختی گفت: با هدف کمک به رشد و توسعه فعالیت‌های علمی تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف علوم شناختی و ارائه آخرین یافته‌ها و دستاورد‌های علمی محققان داخلی و خارجی، نهمین همایش بین المللی علوم شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی برگزار می‌شود.

 

این همایش فرصتی را فراهم می‌کند تا شرایط همکاری بیشتر در فعالیت‌های پژوهشی میان رشته‌ای فراهم شود.

در این همایش ضمن طرح نتایج تحقیقات بنیادی و کاربردی در زمینه علوم شناختی و کارکرد‌های مختلف مغز، صاحب‌نظران در قالب سخنرانی‌های کلیدی، پنل‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی دیدگاه‌های علمی خود را مطرح و مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌دهند.

مباحث علمی در حوزه‌های علوم اعصاب شناختی، روان شناسی شناختی، آموزش و پرورش شناختی، زبان شناسی شناختی، فلسفه ذهن، هوش مصنوعی، مدل سازی شناختی، نقشه برداری مغز، بازتوانی شناختی، ارزیابی شناختی، ابعاد شناختی اختلالات مختلف، شناخت اجتماعی، خلاقیت و شناخت، رسانه و شناخت، فناوری‌های واسط مغز و رایانه مطرح خواهند شد.

این همایش با حمایت شماری از مراکز علمی پژوهشی کشور نظیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی و بهداشتی ایران و برخی دانشگاه‌های دیگر توسط موسسه آموزش عالی علوم شناختی برگزار می‌شود.

دکتر مرادی اضافه کرد: در این رویداد علمی علاوه بر شماری از محققان ، پژوهشگران و اساتید حوزه های علوم شناختی کشورمان، محققانی از چندین کشور مسلمان با حمایت بخش علمی سازمان کنفرانس اسلامی و نیز سخنرانانی از دانشگاه های کشورهایی مانند استرالیا ، کانادا، آمریکا و  دیگرکشور ها شرکت دارند.

 سپس دکتر محمد تقی جغتایی رئیس انجمن علوم اعصاب ایران، مشاور عالی ستاد علوم و فناوری های شناختی در امور آموزش در زمینه : ظهور علوم اعصاب در نیمه دوم قرن بیستم، فرصت‌های موجود در ایران در حوزه علوم اعصاب، تاسیس ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی،تاسیس رشته علوم اعصاب (Neuroscience) در وزارت بهداشت و تاسیس رشته علوم اعصاب شناختی و سایر گرایش‌ها در وزارت علوم،ایجاد زیرساخت‌ها از جمله تاسیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز،ایجاد بیش از ۴۰ آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی در این حوزه ،تاسیس انجمن علوم اعصاب ایران، تاسیس بالغ بر ۴۰ انجمن  دانشجویی  نظیر انجمن صدرا و…  برگزاری دوره های MD_PhD و پزشک پژوهشگر ،برگزاری دوره های Scientific physician برای دستیاران ، فرصتهای مطالعاتی دانشجویان دکتری تخصصی و رزیدنتی، ارتباط موثر ایرانیان با مجامع بین المللی علوم اعصاب از جمله FAONS, IBRO, SFN صحبت کردند.

ایشان همچنین به برخی از فرصت‌های موجود در ایران در حوزه علوم اعصاب از جمله: تاسیس رشته هوش مصنوعی در پزشکی،ایجاد شرکت های دانش بنیان در حوزه تولیدات علوم اعصاب و شناختی،ایجاد شتاب دهنده و مراکز نوآوری،گرایش سایر رشته‌ها از جمله روانشناسی، مهندسی، بیولوژی، علوم پایه پزشکی ،(فیزیولوژی آناتومی و …)، دستیاران پزشکی (نورولوژی، روانپزشکی و …) به مطالعه در علوم اعصاب، گرایش دانشجویان دوره کارشناسی و پزشکی عمومی به ادامه تحصیل در حوزه‌های علوم اعصاب و… اشاره کرد.

دکتر حبیبی رئیس دانشگاه عنوان کرد : بسیار خرسندیم که میزبان نهمین همایش بین المللی علوم شناختی در دانشگاه خوارزمی هستیم مقدم همه عزیزان، علاقمندان و  استادان از دانشگاههای مختلف را گرامی میداریم دانشگاه خوارزمی دارای ۱۲۶۰۰ دانشجو و بیش از ۵۰۰ عضو هیئت علمی می باشد که در  ۱۵ دانشکده در رشته های علوم فنی،  علوم پایه و علوم انسانی فعالیت می نماید و دارای موسسات پژوهشی از جمله : پژوهشکده بلایای طبیعی، پژوهشکده نفت، پژوهشکده پلاسما و… می باشد که  با رویکرد حل مسئله ،  شناخت مشکلات روز جامعه و پاسخگویی به نیازها تشکیل شده است .

 

ایشان گفت: انسان با هر نگرش و دیدگاه تلاش می‌کند که بر محیط پیرامون خود مسلط شود و  از مواهب الهی بهره مند گردد. هر چه بهره مندی بیشتری از طبیعت برای انسان  فراهم شود طبیعتا آسایش و راحتی بیشتری برای انسان به همراه دارد  و نتیجه  همه تلاش‌هایی که دانشمندان داشتند زندگی امروزی است که ما از نعمتهای آن و تسهیلات آن بهره‌مند می‌شویم.

 

دکتر حبیبی افزودند: انسان علیرغم همه پیشرفت هایی که در پیرامون خود دست یافته است هنوز در ابتدای راه است  و هر روز درهای  جدیدی از دنیای ناشناخته به روی انسان باز می شود. 

 ایشان در پایان اظهار امیدواری کردند که این همایش به اهداف مورد نظر خود دست یابد .

در این روز پنل های تخصصی با عناوین : زبان شناسی شناختی ، فرهنگ و شناخت، علوم شناختی از دانشگاه تا محصول، و… برگزار شد.

 

این همایش با برگزاری پنل های تخصصی در روزهای ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه  ادامه دارد.

 

 

 

 

 

 

  • منبع خبر : دانشگاه خوارزمی