مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا به تمامی دفاتر سیا در سراسر دنیا هشدار داده‌اند که شماری زیادی از مخبران این سازمان دستگیر، کشته و یا عناصر دو جانبه شده‌اند که برخی از آنها در ایران و چین بوده اند.

به گزارش پایگاه خبری “پناه مردم نیوز”به نقل از ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا هفته گذشته در اطلاعیه ای خطاب به تمامی دفاتر سیا در سراسر دنیا اذعان کرده‌اند که تعداد نگران‌کننده‌ای از مخبران به کار گرفته شده توسط این سازمان در کشورهای مختلف دستگیر، کشته و یا به عناصر دو جانبه تبدیل شده‌اند.

در این اطلاعیه که به صورت یک پیام فوق محرمانه ارسال شده، آمده است که مرکز ماموریت ضد اطلاعات سیا در چند سال گذشته ده ها مورد مربوط به مخبران خارجی را که دستگیر، کشته و یا سازش کرده اند، بررسی کرده است. این پیام علاوه براین به طور مختصر به تعداد مشخصی از این عوامل که توسط سازمان های رقیب اعدام شده اند، اشاره کرده است. هرچند که این جزئیات معمولا در اختیار نیروهای ضد اطلاعات قرار نمی گیرد.

این پیام همچنین سختی هایی را که این آژانس جاسوسی برای استخدام جاسوسان در سراسر دنیا و به ویژه محیط های دشوار عملیاتی با آن روبرو است، نشان می دهد. در سال های اخیر سرویس های رقیب در کشورهایی چون ایران، روسیه، چین و پاکستان به دنبال عوامل سیا بوده و در مواردی توانسته اند آنها را به عناصر دوجانبه تبدیل کنند.

به نوشته نیویورک تایمز، همچنین مقامات اطلاعاتی پیشین آمریکایی فاش کرده اند که چین و ایران توانسته اند سیستم ارتباطات طبقه بندی شده آژانس یا همان “covcom” را تخریب و مخبران موجود در آن شبکه ها را دستگیر و اعدام کرده اند، درحالیکه دیگران می بایست استخراج و یا اسکان داده می شدند.

برخی از این مقامات معتقدند که چین و ایران از آمریکایی ها اطلاعاتی به دست آورده اند که به آنها در پیدا کردن عوامل سیا در کشورهایشان کمک کرده است.