بعد از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این موضوع واکنش نشان داده و آن را فرصت مغتنمی برای اقتصاد کشور دانستند.

به گزارش پایگاه خبری “پناه مردم نیوز”، روز گذشته بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای با حضور سران ۱۲ کشور عضو و ناظر از جمله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد. در این اجلاس منطقه‌ای، علاوه بر رئیس جمهوری تاجیکستان به عنوان کشور میزبان، سران قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس، پاکستان، ترکمنستان و ازبکستان نیز حضور داشتند و روسای جمهوری روسیه، چین، هند و مغولستان نیز به صورت مجازی در این نشست شرکت کردند.

در پایان نشست سران سازمان شانگهای، سران ۸ کشور عضو اصلی سازمان، نظر موافق خود را با تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران از عضو ناظر به عضو اصلی اعلام و اسناد مربوط به آن را امضا کردند. بر این اساس فرآیند فنی تبدیل عضویت ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی سازمان آغاز شده و کشورمان از این پس به عنوان عضو اصلی این سازمان مهم منطقه ای با کشورهای عضو همکاری و تعامل خواهد داشت.

بعد از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، تعدادی از نمایندگان به این موضوع واکنش نشان دادند که در زیر می خوانید:

پرویز محمدنژاد نماینده مردم لنگرود:

« ‏پیوستن ایران به ‎اتحادیه شانگهای اقتدار این اتحادیه را بیشتر می کند. دوباره زنده کردن ‎راه ابریشم می تواند سلطه طلبی کشورها را تبدیل به صلح و دوستی و رشد و توسعه در ‎اوراسیا کند. ‎ایران حلقه وصل اوراسیا است.»

جعفر قادری نماینده شیراز:

«عضویت ایران در پیمان ⁧‫شانگهای دروازه ورود ⁧‫ایران‬⁩ به ارتباط با اقتصادهای بلوک شرق و کشورهای همسایه و پایانی بر نگاه انحصار به اقتصادهای غربی است. این موفقیت ابتدای کار ⁧‫دولت رئیسی‬⁩، نویدی بر حل بسیاری از مشکلات اقتصادی است.»

اردشیر مطهری نماینده گرمسار:

«جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۵ سال، به طور رسمی به عضویت کامل اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای درآمد؛ این پیمان می تواند فرصتی مغتنم باشد برای استفاده از ظرفیت سه میلیارد نفری و ۶۰ میلیون کیلومتر مربعی اعضای آن. این گام ظرفیت قاره کهن را در مقابل اتحادیه اروپا و آمریکا به رخ خواهد کشید. دیپلماسی انقلابی، اولین گام را دقیق و درست برداشت.»

علی خضریان نماینده تهران:

«‏⁧‫سازمان شانگهای‬⁩ یک الگوی موفق جهت تامین منافع کشورها در ⁧‫نظم جدید جهانی‬⁩، به جای نظام کدخدا محور آمریکایی است که با حفظ استقلال همه‌جانبه اعضا و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، ارتقای منافع مشترک را دنبال می‌کند و با اصول و اهداف ⁧‫سیاست خارجی‬⁩ جمهوری اسلامی ایران نیز همخوانی دارد.

پیوستن ⁧‫ایران‬⁩ به شانگهای، هم برای ایران و هم برای این سازمان،‌ منافع متعددی خواهد داشت و در کنار تقویت قدرت ایران در ⁧‫نظام بین‌الملل‬⁩ موجب تقویت نفوذ سازمان در مسایل مهم بین‌المللی می‌گردد و قطعا این رویداد منجر به تقویت نظم جدید در منازعه با نظم تک‌قطبی به رهبری ⁧‫آمریکا‬⁩ خواهد شد.

آنچه پیرامون پیوستن ایران به سازمان شانگهای جهت ثبت تجربه ملت ایران باید یادآوری شود، طرح ادعای جناب ⁧‫محمدجواد ظریف‬⁩ است که به منظور پیشبرد اهداف سیاسی جریان ⁧‫غربگرا‬⁩، در نامه‌ای به مسئولان نظام مدعی موانع توهمی مانند وضعیت ایران در نسبت با FATF جهت عضویت در این سازمان شده بود.»

بهروز محبی نجم آبادی نماینده سبزوار:

«ناک اوت جریان نئولیبرال توسط دولت مردمی ⁧‫رئیسی‬⁩ در دو حرکتی که آنها به FATF گره زده بودند.
‏۱)واردات سیل آسای واکسن و همت جهادی واکسیناسیون
‏۲)عضویت در پیمان منطقه ای شانگهای.
‏خسته نباشی سیّد جلیل القدر.»

سلمان اسحاقی نماینده قائنات:

«عضویت ⁧‫ایران‬⁩ درسازمان همکاری های شانگهای یک رویداد بزرگ تاریخیست. استفاده از این ظرفیت، می تواند اقتصاد خراسان جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان را متحول و شکوفا نماید. اکنون ٣ استاندار شرق کشور با شناسایی، پیگیری و عملی نمودن ظرفیت های ⁧‫سازمان همکاری شانگهای‬⁩ نقش خود را باید ایفا نمایند.»

محمد صفایی نماینده گناباد:

«با عضویت دائمی ایران در پیمان شانگهای، اتصال کشورهای آسیای مرکزی به بندر چابهار، مهمترین محور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آسیا خواهد بود. دولت باید با فوریت و با جذب سرمایه خارجی این محور حیاتی را احداث نماید.»

محمد حسن آصفری نماینده اراک:

« ‏⁧‫جمعه تاریخی‬⁩ دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، قفلی بود بر دهان کسانی که می گفتند ⁧‫کدخدا‬⁩ آمریکاست و ⁧‫اقتصاد‬⁩ کشور را با دنیا تعطیل کرده بودند. شانگهای‬⁩ تازه آغاز راه است…»

محسن علیزاده نماینده سپیدان:

«عضویت ایران در ⁧‫پیمان شانگهای‬⁩ و ارتباط نزدیک تر با کشورهایی که بیش از ۴۰ درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص داده‌اند، این پیام را دربر دارد که آینده ایران به برجام وابسته نیست و دست جمهوری اسلامی برای تامین منافع اقتصادی و سیاسی خود باز خواهد بود.»

مجتبی یوسفی نماینده اهواز:

«امروز اتفاقی نیک در روابط بین المللی ما رقم خورد. ⁧‫ایران‬⁩ در کنار روسیه، چین و هند عضو ⁧‫پیمان شانگهای‬⁩ شد. تقویت روابط و منافع با کشورهای عضو این پیمان سرآغاز فصل جدید در اقتصاد و سیاست ماست که ثمره تفکر ملی، توسعه ای و اتحاد دولت و ⁧‫مجلس‬⁩ برای خدمت به مردم است.»

الهام آزاد نماینده نایین:

«با عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای، ظرفیت‌های متقابل اقتصادی، فرهنگی و امنیتی برای دو طرف ایجاد گردید و ایران به عنوان کریدور شرق به غرب و شمال به جنوب نقش مهمی در آینده منطقه و جهان ایفا خواهد نمود.»

اقبال شاکری نماینده تهران:

«عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای در کنار چین، روسیه و هند اولین گام برای بی تاثیر شدن تحریمهاست. دیپلماسی فعال، صرفا در ارتباط با چند کشور غربی نیست! باید برای ارتباط با تمام کشورها برنامه داشته باشیم.»

علی حدادی نماینده ساوجبلاغ:

«اتفاقات امیدوارکننده روزهای اخیر، بویژه عضویت دائم در ⁧‫پیمان شانگهای ، علاوه بر اثبات وجود تخصص، تعهد و شرف در بن مایه دولت سیزدهم، نشان می‌دهد که چقدر به بهانه‌های واهی چون FATF و تحریم‌ها، فرصت رشد و شکوفایی اقتصاد را از کشور و ملت عزیز دریغ کردند.»

علی آقازاده نماینده رشت:

«پیوستن رسمی ایران به ⁧‫سازمان شانگهای‬⁩ با وجود فشارهای متعدد نظام‌های بین‌المللی، نشان دهنده پایان عصر یکجانبه‌گرایی در روابط بین الملل، شکل‌گیری نظم جدیدی در جهان و راهبردی تاثیرگذار و مهم بر روند همکاری های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی ایران در راستای سیاستهای همسایگی و منطقه‌ای است.»

مالک شریعتی نماینده تهران:

«عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در ⁧‫سازمان شانگهای‬⁩، گرچه نتیجه روندی از گذشته است، بدون اهتمام جدی رییس‌جمهور و دستگاه دیپلماسی جدید، محقق نمی شد. این دستاورد مهم، پایان “غربگرایی محض و تکیه بر نقطه های خیالی” و آغاز سیاست “نگاه به شرق و آسیا محوری” و تقویت “دیپلماسی همسایگی” ایران خواهد بود.»

سید نظام موسوی نماینده تهران:

« ایران به عنوان عضو رسمی اجلاس شانگهای پذیرفته شد. حالا در کنار روسیه، چین و هند، جمهوری اسلامی ایران ضلع چهارم “مربع قدرت شرق” را شکل می دهد. وارد نظم نوینی در قرن ۲۱ شده ایم که از منظر اقتصادی و سیاسی، مربع قدرت شرق، اثرگذارترین بازیگر این نظم جدید است.

سازمان همکاری شانگهای برخلاف نمونه غربی آن یعنی سازمان ناتو، معاهده ای صرفاً نظامی و امنیتی نیست بلکه ابعاد قابل توجهی از همکاریها در حوزه های فرهنگی، بازرگانی، بانکی و انرژی را شامل می شود.
‏منطقه آزاد تجاری سازمان و باشگاه انرژی از جمله برنامه های مهم در این باره است.»

محسن دهنوی نماینده تهران:

«با پذیرش ایران به عنوان عضو رسمی سازمان همکاری ⁧شانگهای‬⁩، سیاست خارجی ما وارد افق‌های روشن‌تری شد. همکاری با همسایگان و شرکای آسیایی باید رکن دکترین سیاست خارجی دولت سیزدهم باشد. اقتصاد مقاومتی علاوه بر آن‌که درون‌زا است، برای شکستن تحریم‌ها با اقتصادهای جهانی نیز تعامل دارد.»

عزت الله اکبری تالارپشتی نماینده تهران:

«در اولین سفر خارجی ⁧‫رئیسی‬⁩، جمهوری اسلامی ایران به عضویت دائم سازمان همکاری شانگهای درآمد. گام اقتصادی مهم و اساسی جهت شکستن محاصره اقتصادی آمریکای تروریست. نوید بخش برای جبهه انقلاب و درس عبرت برای غربگداها که فرصتهای ملی را به گروگان گرفته بودند.»

احمد نادری نماینده تهران:

«عضویت دائم ایران در گروه شانگهای، اقدامی در راستای تغییر نظم جهانی و آغاز دوران آسیایی است. بارها نوشته ام که از سال ۲۰۱۱ و با آغاز انقلابهای بیداری و سپس به انحراف کشاندن آنها و درگیری ها و خونریزی های منطقه، تغییر نظم آغاز شده. ایران یکی از قدرتهای اصلی در نظم چند قطبی آینده است»