"پناه مردم نیوز" به نقل از ایسنا- نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نامه‌های جداگانه‌ای به سرپرست سازمان هواپیمایی کشور، رئیس سازمان حج و زیارت، فرمانده نیروی انتظامی و مدیرعامل شرکت پست بر لزوم افزایش پروازهای اربعین و همچنین تسریع در صدور و ارسال گذرنامه برای سفر اربعین تاکید کرد.

عباس مقتدایی در گفت‌وگو با خبرنگار گفت: با توجه به تماس‌های مکرر هموطنان، در روزهای گذشته مکاتبه‌ای را با فرمانده نیروی انتظامی و مدیرعامل شرکت پست درخصوص تسریع درصدور و ارسال گذرنامه انجام دادم که مدیرعامل پست طی تماسی بر تسریع بیشتر تاکید کرد.

وی افزود: امسال به نحوه مدیریت حضور در راهپیمایی اربعین انتقادات جدی مطرح شده و متاسفانه آنگونه که باید و شاید عمل نشد. همچنین به گفته مسئولان سازمان حج و زیارت، ۶۰ هزار نفر نیز موفق به ثبت نام قطعی نشدند و طبق آماری که ما داریم، تاکنون ویزا برای جمعیت محدودی صادر شده و برای همگان صادر نشده است.

نماینده اصفهان خاطرنشان کرد: سازمان هواپیمایی کشوری نیز نتوانست مدیریت قیمت و تعداد پروازها را انجام دهد و طبق گفته کارشناسان به نظر می‌رسد پروازها در واقع کمتر از ظرفیت اعلامی است. مردم و علاقمندان به زیارت، مصوبه ۶۰ هزارنفری را فصل الخطاب قرار دادند و تبعیت کردند، ولی توقع داشتند حداقل برای همین تعداد کم، برنامه ریزی مناسب صورت می گرفت.

متن نامه مقتدایی به امیر مکرمی سرپرست سازمان هواپیمایی کشور و همچنین رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت به شرح زیر است:

«جناب آقای مکرمی سرپرست محترم سازمان هواپیمایی کشور

جناب آقای رشیدیان رئیس محترم سازمان حج و زیارت

باسلام و احترام

بسیاری از علاقمندان به حضور در مراسم اربعین حسینی که موفق به اخذ ویزا شده اند، اظهار می دارند که پروازها به اندازه ظرفیت اعلام شده (۶۰ هزار نفر) وجود ندارد و با توجه به تاخیر بسیار در صدور ویزا، هم اکنون غالب پروازها تکمیل ظرفیت شده است و پروازی جهت عزیمت به عراق با قیمتهای مصوب وجود ندارد.

بررسی های دفتر اینجانب نیز نشان می دهد درحال حاضر غالب پروازها تکمیل ظرفیت شده و صرفا برخی پروازها با قیمت بسیار بالا درحال فروش است. به نظر می رسد ضروری است باقیدفوریت ساماندهی لازم جهت برقراری پرواز به تعداد ۶۰ هزارنفر دستور کار قرار گیرد و اقدام عاجل بعمل آید.

وضعیت موجود بیانگر عدم برنامه ریزی دقیق و صحیح متولیان است. هموطنان در تماسها اظهار می دارند که اگر متناسب با جمعیت ۶۰ هزارنفری پرواز درنظر گرفته شده، علت این نابسمانی های پروازی چیست؟

رصد وضعیت فرودگاههای تهران و سایر استانها بیانگر ظرفیت کم پروازی و غیرمتناسب با آمار اعلامی است. تاخیر بسیار در صدور ویزا نیز باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای زائرین شده است. مستدعی است فورا اقدام لازم توسط سازمان حج و زیارت و سازمان هواپیمایی کشوری بعمل آید.»