به گزارش پناه مردم نیوز به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کیارستمی تعبیر جالبی دارد، او درباره چرایی پیوند ناگسستنی ایرانیان با شعر می‌گوید ایران هم سرزمین تولید شعر است و هم سرزمین مخاطب شعر؛ این دو از یک چیز می‌آیند، شعر و درد همواره با هم آمیخته شده‌اند. شعر میراث ایرانیان است؛ همواره […]

به گزارش پناه مردم نیوز به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کیارستمی تعبیر جالبی دارد، او درباره چرایی پیوند ناگسستنی ایرانیان با شعر می‌گوید ایران هم سرزمین تولید شعر است و هم سرزمین مخاطب شعر؛ این دو از یک چیز می‌آیند، شعر و درد همواره با هم آمیخته شده‌اند.

شعر میراث ایرانیان است؛ همواره و همیشه با ماست، از گهواره تا گور، در سفر و در حضر، در شادی و غم، در بزنگاه‌های تاریخی این شعر بوده و هست که با تمام لحظات زندگی ما چنان پیوند خورده که می‌توان بخشی از تاریخ این سرزمین را در آینه شعر جست‌وجو کرد. شعر، اولین هنری بود که با مردم در خیابان‌‌ها همراه شد و انقلاب را فریاد زد. در کاروان شعر انقلاب، نام‌های درخشان بسیار است. شاعرانی که خود را از مردم جدا نکرده و با آنها همراه شدند و همین همراهی، رمزی شد برای ماندگاری آثارشان. علیرضا حکمتی، پژوهشگر، در یادداشتی به‌مناسبت هفته هنر انقلاب یادی کرده است از زنده‌یاد محمدجواد محبت، شاعر سروده مشهور «دو کاج» که در ادامه می‌خوانید: ب

شاعر خاطره‌ساز

استاد محمدجواد محبت، بالاتر از شاعربودن، انسانی به تمام معنا و وارسته بودند. نزدیک به 27 سال آشنایی با استاد محبت و رفت و آمد با ایشان برایم فرصتی ارزشمند بود.

لذت و سعادت دیدار گاه به گاه با ایشان به بهانه های مختلف، در همه این سال‌ها بهترین اتفاقی بود که یک شاگرد کوچک شعر می‌تواند آرزویش را داشته باشد.

استاد محبت با وجود کهولت سن و درگیری با بیماری های جسمی، از حافظه ای عجیب برخوردار بودند. دوستان صمیمی‌اش به خوبی با شخصیت خاص او آشنایی دارند. شاعری حرفه‌ای و مبتکر و در عین حال، شاعری طناز و شیرین‌سخن.

استاد محبت به واقع همانند نامش، پر از محبت و دوستی بود. در همه این سال‌ها (به جز سال‌های کرونا)، منزلش، مأمن همنشینی شاعران و علاقه‌مندان فراوان شعر و ادب از سراسر کشور بود. در منزلش همواره برای پذیرفتن مهمانانی که برای دیدارش به کرمانشاه می‌آمدند، باز بود.

لحن شعرخوانی استاد محبت نیز، خاص خودش بود. طرز شعرخوانی زیبایی که مخاطبان را برای شنیدن شعرهایش بر سر ذوق می‌آورد.

یکی از ویژگی خاص دیگر استاد، رفتار پرمحبتش در مواجهه با کودکان و نوجوانان بود. ارتباط صمیمی که با این گروه سنی داشت، بسیار زیبا و جذاب بود.

شعرهای استاد محبت برگرفته از زندگی اجتماعی و نمادهای اخلاقی جامعه است. نگاه ویژه به سنن اخلاقی، ارزش‌های دینی و تکریم خانواده در شعرهایش بسامد فراوانی دارد.

چندین مجموعه از آثار ایشان به چاپ رسیده است. اما آنچه که بنده از انتشار آثار استاد محبت اطلاع دارم، آثار فراوانی از ایشان به جای مانده است که هنوز به چاپ نرسیده است و نیازمند جمع آوری و سروسامان دادن هستند.

استاد محبت، استاد و راهنمای بسیاری از شاعران جوان و موفق امروز بود؛ به همین دلیل است که بسیاری از شاعران موفق خود را شاگرد استاد محبت می‌دانند.

در همه این سالها، خانواده استاد محبت بسیار برای سلامتی ایشان زحمت کشیدند. به خصوص، دختر دلبندش، مشکات خانم که چون مادری مهربان برای استاد محبت زحمات فراوانی را به جان خرید. برای مرحوم استاد محبت نازنین که سالها سعادت نعمت همنشینی با ایشان برای بنده حقیر مهیا شد، آمرزش الهی و برای خانواده محترمشان،سعادتمندی آرزومندم.

روحش شاد…

انتهای پیام/