کانتاس استرالیا، امن‌ترین هواپیمایی جهان شناخته شد ودر تمام مدت فعالیت خود از زمان تاسیس حتی یک کشته نداشته است

بنا بر یک رتبه‌بندی جدید، شرکت هواپیمایی «کانتاس» در صدر فهرست امن ترین شرکت‌های هواپیمایی جهان قرار گرفت.

این شرکت هواپیمایی استرالیایی در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۱ «ایرلاین‌ریتینگز دات‌کام» (تارنمای رتبه‌بندی شرکت‌های هواپیمایی)، از میان ۳۸۵ شرکت ارزیابی‌شده در جهان، رتبه نخست را از آن خود کرد.

در تدوین این فهرست سالانه، عواملی چون نتایج بررسی نهادهای مدیریت هوافضا، بررسی‌های دولتی، آمار حوادث جدی و سقوط‌ها، سن ناوگان ، کیفیت آموزش و برخورد خلبانان مدنظر قرار می‌گیرد.

جفری توماس، سردبیر تارنمای رتبه‌بندی شرکت‌های هواپیمایی گفت: «انجمن معیارهای تبلیغاتی بریتانیا در موردی آزمایشی، شرکت هواپیمایی استرالیایی کانتاس را به عنوان باتجربه‌ترین شرکت هواپیمایی جهان انتخاب کرده است. کانتاس عملا در همه عملیات‌های ترویج ایمنی در طول ۶۰ سال گذشته بهترین شرکت هواپیمایی بوده است و در تمام مدت فعالیت خود از زمان تاسیس یک  کشته نداشته است.»

پس از کانتاس، شرکت‌های هواپیمایی قطر ایرویز، ایر نیوزیلند، سنگاپور ایرلاینز و امارات قرار دارند. دو شرکت هواپیمایی بریتانیایی هم در میان ۲۰ شرکت اول این فهرست جای دارند؛ بریتیش ایرویز و ویرجین آتلانتیک به ترتیب در رتبه‌های دهم و یازدهم قرار گرفته‌اند.

توماس در مورد این فهرست گفت: «این شرکت‌های هواپیمایی بهترین شرکت‌های این صنعت‌اند و در ایمنی، نوآوری و به میدان آوردن هواپیماهای نو پیشتاز هستند؛ در واقع فاصله میان ۲۰ شرکت برتر بسیار کم است و همگی ممتاز هستند.»

این تارنمای رتبه‌بندی، فهرست جداگانه‌ای از ۱۰ شرکت ایمن و ارزان نیز تهیه کرده است که ایزی‌جت و رایان‌ایر در صدر آن قرار دارند.

تحت تاثیر همه‌گیری اخیر، رتبه‌بندی جدیدی نیز انجام شده است که در آن نام ۲۰ شرکت هواپیمایی برتر «هماهنگ با شرایط کووید» قید شده است. برای تدوین این فهرست، شرکت‌های هواپیمایی بر اساس اطلاعاتی که در مورد مقررات کووید-۱۹ در تارنماهای خود داده‌اند، تامین ماسک برای مسافران و وسایل حفاظت فردی برای خدمه، تغییر در خدمات ارایه غذا، پاکسازی عمیق هواپیماها، تامین بسته‌های ضدعفونی‌کننده شخصی و اجرای مقررات فاصله‌گیری اجتماعی در حین پرواز، رتبه‌بندی شده‌اند. بریتیش ایرویز از جمله شرکت‌های تحسین‌شده در این زمینه بود.

امن‌ترین شرکت‌های هواپیمایی

کانتاس
قطر ایرویز
ایر نیوزیلند
سنگاپور ایرلاینز
امارات
ایوا ایر
اتحاد ایرویز
آلاسکا ایرلاینز
کاتای پاسیفیک
بریتیش ایرویز
ویرجین استرالیا/ویرجین آتلانتیک
هاوایین ایرلاینز
ساوت‌وست ایرلاینز
دلتا ایرلاینز
امریکن ایرلاینز
اس‌.آ.اس
فین‌ایر
لوفتهانزا
کی.ال.ام
یونایتد ایرلاینز

امنترین شرکت‌های هواپیمایی ارزان (به ترتیب الفبا)

الیجاینت
ایر عربیا
ایزی‌جت
جت‌استار گروپ
جت‌بلو
رایان‌ایر
 فرانتیر
وست‌جت
ویز ایر
وی‌یت‌جت

۲۰ شرکت هواپیمایی برتر «هماهنگ با شرایط کووید» (به ترتیب الفبا)آلاسکا ایرلاینز
آل نیپون ایرویز
اتحاد ایرویز
امارات
ایرآسیا
ایر بالتیک
ایرنیوزیلند
ایوا ایر
بریتیش ایرویز
جت‌بلو
دلتا ایرلاینز
ژاپن ایرلاینز
سنگاپور ایرلاینز
ساوت‌وست
کاتای پسیفیک ایرویز
 کره ایرلاینز
کی.ال.ام
قطر ایرویز
لوفتهانزا
وست‌جت

  • نویسنده : خبرنگار-مهدی کیان
  • منبع خبر : ایندیپندنت