نیروهای ارتش وسپاه در حال آماده باش کامل در مرزهای شمالی هستند

نیروهای ارتش وسپاه در حال آماده باش کامل در مرزهای شمالی هستند

نیروی هوایی ارتش نیز روز دوازدهم آبان ماه رزمایش مدافعان حریم ولایت ۹۹ را با محوریت پایگاه هشتم شکاری اصفهان و با حضور تمام هواپیماهای تاکتیکی، بمب افکن و شکاری به مدت دو روز برگزار کرد.

۱۵ آبان ماه نیز تجهیزات تیپ ۱۱۶ مکانیزه زرهی شهید صفوی لشکر ۱۶ قزوین به منظور تقویت مرزهای کشور به مناطق شمال‌غرب و ارسباران اعزام شد. در همین روز نیروها و تجهیزات یگان‌های گروه یازده توپخانه ارتش در مراغه  با هدف تامین امنیت مرزهای آذربایجان شرقی به مناطق عملیات شمال‌غرب اعزام شدند.

امیر حیدری ۱۶ آبان ماه در خصوص امنیت مرزهای کشورمان در قسمت شمال‌غرب گفت که هدف اصلی از استقرار یگان‌های ارتش در مناطق مرزی حفاظت از حریم مرزها به‌عنوان خطوط قرمز کشور است و ما به‌هیچ عنوان اجازه عبور از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران را نمی‌دهیم، خط قرمز ما تأمین امنیت، آرامش و آسایش مردم است و ارتش با حضور خود در کنار مردم امنیت و آرامش آن‌ها را تامین می‌کند.

امیر سرتیپ قادر رحیم زاده جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) شامگاه ۱۸ آبان ماه در بازدید از مناطق مرزی شهرستان پارس‌آباد، گفت: در حال حاضر با استقرار تجهیزاتی از یگان‌های پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در نوار مرزی استان اردبیل و به ویژه شهرستان‌های پارس‌آباد و اصلان‌دوز، نیروهای مسلح جمهوری‌اسلامی ایران در آمادگی کامل به سر می‌برند. به طرفین درگیر در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ هشدار جدی می‌دهیم که در صورت ورود بدون هماهنگی هر پرنده‌ای به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران، قاطعانه با نقض‌کنندگان مرزهای کشور برخورد خواهیم کرد

.

۱۹ آبان ماه نیز تجهیزات یگان واکنش سریع منطقه پدافند هوایی شمال به نواحی مرزی شمال غرب کشور اعزام شد. امیر سرتیپ دوم علی‌اکبر عباس تجدد فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال ضمن اعلام این خبر گفت: یگان واکنش سریع منطقه پدافند هوایی شمال برای پایش، حفاظت و صیانت از امنیت پایدار فضای هوایی جمهوری اسلامی ایران و تقویت نیروهای شمال غرب به این منطقه اعزام شد.

۱۴ مهرماه امسال سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در اصلان‌دوز بازدید و وضعیت منطقه را ارزیابی کرد.

سردار پاکپور در دومین روز آبان ماه امسال و برای سومین بار در ۲۰ روز گذشته نیز با سفر به مناطق مرزی در آذربایجان شرقی از نوار مرزی در خداآفرین بازدید کرد. او در این بازدید گفت که جمهوری اسلامی با هر گونه اشغال و تجاوز مخالف بوده و آن را محکوم می‌کند. از اولین روزهای درگیری اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، قرارگاه عاشورای نیروی زمینی سپاه در منطقه مرزی فعال بوده و تحولات مرزی را رصد کرده و زیر نظر داشته و اقدامات و تقویت‌های لازم متناسب با شرایط پیش آمده انجام شده است.

سردار پاکپور با هشدار به طرف‌های درگیر گفت: هر گونه ناامنی و تهدید در مرزهای ما که موجب آسیب به امنیت و آرامش روانی مردم عزیزمان باشد با اقدام مقابله‌ای ما مواجه خواهد شد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه در ادامه با اشاره به اعزام و استقرار یگان‌هایی از نیروی زمینی سپاه به منطقه خاطر نشان کرد: اعزام یگان‌ها از نیروی زمینی سپاه در راستای اهداف و صیانت از منافع ملی و همچنین تأمین امنیت و آرامش مردم منطقه خواهد بود. تمامیت ارضی کشورهای همسایه برای ما محترم است و هر گونه تغییر در ژئوپولوتیک مرزی، خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است. البته سردار پاکپور دو روز بعد یعنی در ۴ آبان ماه نیز مجددا از مناطق مرزی در شمال‌غرب کشورمان بازدید و آمادگی نیروها را ارزیابی کرد.

چند روز قبل یعنی ۱۵ آبان ماه امسال نیز سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از نوار  مرزی در شهرستان اصلان‌دوز و سد میل مغان در استان اردبیل  بازدید کرد و گفت که  امنیت پایدار خط قرمز ماست و هرگونه ناامنی و تهدید در مرزها که موجب آسیب به امنیت و آرامش روانی مردم عزیزمان باشد پذیرفته شدنی نیست.

وی ضمن رصد آخرین تحرکات منطقه، دستورات لازم برای تامین بیشتر امنیت مناطق مرزی را صادر کرد و گفت: تقویت تمهیدات دفاعی، امنیتی متناسب با وضعیت مناطق پیرامونی، مراقبت هوشمندانه و حضور هوشیارانه یگان‌های مستقر در مناطق مرزی مجاور محل درگیری‌های اخیر مورد تاکید است.

۲۷۲۷

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان