» کروناویروس چیست؟کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که ممکن است باعث بیماری در حیوانات یا انسان‌ها شوند. در انسان‌ها، بسیاری از کروناویروس‌ها برای ایجاد عفونت‌های تنفسی از قبیل سرماخوردگی و بیماری‌های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) شناخته شده هستند. جدیدترین کروناویروسِ کشف شده، باعث بیماری کروناویروسیِ ، […]


» کروناویروس چیست؟
کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که ممکن است باعث بیماری در حیوانات یا انسان‌ها شوند. در انسان‌ها، بسیاری از کروناویروس‌ها برای ایجاد عفونت‌های تنفسی از قبیل سرماخوردگی و بیماری‌های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) شناخته شده هستند. جدیدترین کروناویروسِ کشف شده، باعث بیماری کروناویروسیِ ، COVID-19 می‌شود.

» COVID-19 چیست؟
COVID-19 بیماری عفونی است که توسط کروناویروسی که اخیرا کشف شد ایجاد می‌شود. این ویروس جدید و بیماری تا پیش از شیوع در شهر ووهانِ چین در دسامبر 2019 ناشناخته بود.

» علائم COVID-19 چیست؟
شایع ترین علائم COVID-19 عبارت است از: تب، خستگی و سرفه خشک. بعضی از بیماران ممکن است علائمی چون درد، گرفتگی بینی ، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال داشته باشند. این علائم معمولاً خفیف است و به تدریج آغاز می‌شود. بعضی افراد هم آلوده می‌شوند اما علائمی ندارند و حال عمومیشان خوب است. بیشتر بیماران (حدود 80 درصد) بدون نیاز به درمان ویژه‌ای بهبود می‌یابند. تقریباً از هر 6 نفر مبتلا به COVID-19 1نفر به صورت شدید به بیماری مبتلا می‌شود و در تنفس دچار مشکل می‌شود. افراد مسن تر و افرادی که بیماری زمینه‌‌‌ای مانند فشارخون بالا، مشکلات قلبی یا دیابت دارند بیشتر در معرض ابتلا به نوع شدید بیماری هستند. تا کنون، حدود 2 درصد افراد مبتلا به این بیماری فوت شده‌اند. افراد با علائم تب، سرفه و تنگی تنفس باید برای معاینه پزشکی اقدام کنند.

» COVID-19 چگونه منتشر می‌شود؟
افراد ممکن است COVID-19 را از افراد دیگر که مبتلا به این بیماری هستند، بگیرند. این بیماری می تواند از راه قطرات کوچکی که هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به COVID-19 پخش می‌شود به دیگران سرایت کند.. این قطرات بر روی اشیا و سطوح اطراف اشخاص می‌نشیند. افراد دیگر با لمس کردن این اشیا و سطوح و سپس دست زدن به چشم ها، بینی و دهان خود به COVID-19 مبتلا می‌شوند. افراد هم چنین ممکن است از راه استنشاق این قطرات که به علت سرفه یا تنفس فرد مبتلا پخش شده است، به COVID-19 مبتلا شوند. از این رو حفظ حداقل 1 متر فاصله با فرد بیمار، بسیار مهم است.

» آیا ویروس عامل COVID-19 از طریق هوا منتشر می‌شود؟
تا کنون مطالعات نشان داده است که ویروس عامل COVID-19 عمدتاً از راه تماس با قطرات تنفسی منتقل می شود تا از طریق جریان هوا.

» آیا ممکن است COVID-19 از فردی که هیچ علامتی ندارد به دیگران منتقل شود؟
راه اصلی انتشار بیماری از طریق قطرات تنفسی پخش شده ناشی از سرفه کردن فرد بیمار است. خطر ابتلا به COVID-19 از فردی که هیچ علامتی ندارد بسیار پایین است. با این حال، بسیاری از بیماران مبتلا به COVID-19 تنها علائم خفیف را تجربه می‌کنند. این موضوع مخصوصاً درباره مراحل اولیه بیماری درست است. بنابراین، ممکن است که افراد از طریق بیماری که دچار سرفه خفیف است اما احساس بیماری و کسالت ندارد، به COVID-19 مبتلا شوند.

» آیا ممکن است فردی از مدفوع افراد مبتلا به بیماری به COVID-19 مبتلا شود؟
خطر ابتلا به COVID-19 از طریق مدفوع افراد آلوده پایین به نظر می‌رسد. با این که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که ویروس ممکن است در بعضی موارد در مدفوع وجود داشته باشد، انتشار از این راه ویژگی اصلی شیوع بیماری نیست. سازمان بهداشت جهانی درحال ارزیابی تحقیقات درباره راه‌های انتشار COVID-19 است. در هر حال، به دلیل وجود خطر باید به صورت مرتب دست‌ها پس از دستشویی و پیش از غذاخوردن شسته شوند.

» آیا SARS-CoV-2 با سارس (SARS) یکسان است؟
خیر. ویروسِ عامل SARS-CoV-2و ویروس ایجاد کننده سندرم حاد شدید تنفسی (سارس: SARS) از نظر ژنتیکی با هم مرتبط اند، اما متفاوت هستند. سارس کشنده تر از COVID-19 است، اما نسبت به آن کمتر مسری است. از سال 2003 هیچ موج طغیان سارس در دنیا مشاهده نشده است.منبع