به منظور بررسی طرز کار دستگاه‌های ناظر و عملیاتی در گمرکات کشور و نحوه بهره‌برداری از دستگاه‌های ایکس‌ری جاده‌ای در مبادی ورودی کشور، عصر (شنبه ۳ تیرماه) کمیته تخصصی مبارزه با قاچاق کالا و سایر بخش‌های مرتبط تشکیل جلسه داد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در تشریح نشست امروز کمیسیون اصل ۹۰  درگفتگو با پناه مردم نیوز،اظهار داشت: به منظور بررسی طرز کار دستگاه‌های ناظر و عملیاتی در گمرکات کشور و نحوه بهره‌برداری از دستگاه‌های ایکس‌ری جاده‌ای در مبادی ورودی کشور، عصر (شنبه ۳ تیرماه) کمیته تخصصی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با دعوت از فرماندهان ارشد نیروی انتظامی، نمایندگان سازمان انرژی اتمی، معاونت علمی ریاست جمهوری، گمرکات کل کشور، سازمان برنامه و بودجه، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سایر بخش‌های مرتبط تشکیل جلسه داد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی  افزود: ابتدا در این جلسه مدیران سازمان گمرک ضمن ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته شده و قراردادهایی که با شرکت‌های تولیدکننده داخلی برای تکمیل مبادی ورودی کشور صورت گرفته شده ارایه کردند و در ادامه جلسه نیز شرکت‌های تولیدکننده داخلی در جهت تکمیل سیستم‌های نظارتی ایکس‌ری جاده‌ای و خودرویی به تشریح مشخصات فنی دستگاه‌های نصب شده در مبادی گمرک و همچنین توانمندی‌های فنی خود پرداختند.

همچنین وی گفت: در همین خصوص همچنین فرماندهان نیروی انتظامی، سازمان انرژی اتمی و نمایندگان گمرکات جمهوری اسلامی نظرات فنی و عملیاتی خود را در خصوص دستگاه‌های نصب شده تولید داخل اعلام نمودند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: بحث قاچاق و برخورد قاطع و جدی با این پدیده از مطالبات همه بخش‌های کشور و تأکیدات مقام معظم رهبری است. همچنین موضوع امنیتی گمرکات و جلوگیری از ورود هرگونه کالاهای غیرمجاز نظیر سلاح، مواد مخدر و یا تجهیزات غیرمجاز به داخل از مسائلی است که کمیسیون اصل نود آن را با حساسیت پیگیری می‌کند، لذا مقرر شد سازمان گمرک و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی به عنوان دستگاه‌های بهره بردار با کسب مشورت از دیگر دستگاه‌های اجرایی و امنیتی مطالبات خود را از عملکرد فنی دستگاه‌های ایکس‌ری به تولیدکنندگان داخلی اعلام کرده و براساس مشخصات فنی مذکور، تولیدکنندگان مکلفند محصولات خود را به‌روزرسانی کنند و استانداردهای اعلام شده را رعایت کنند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پایان با اشاره به ورود بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی و کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز کمیسیون اصل ۹۰ به پرونده مطروحه درخصوص انتخابات اخیر اتاق بازرگانی گفت: این موضوع با دقت در حال بررسی است و اولین جلسه بررسی مستندات آن صبح امروز با حضور نمایندگان دستگاه‌های مربوطه برگزار شد.

  • منبع خبر : کمیسیون اصل 90 مجلس