ترامپ به هوادارانش گفت اتخابات را دزدیدند اما به خانه برگردید

بنا به گزارشاتی که  در رسانه هایی نظیر رویترز وواشنگتن پست وایندیپندنت منتشر شده است حکایت از این موضوعات دارد که :

رویترز به نقل از رابرت جی. کنتی، رئیس پلیس واشنگتن دی‌سی گزارش داده که ۵۲ نفر هم در درگیری‌هایی که پس از هجوم طرفداران دونالد ترامپ به سنای آمریکا دستگیر شده‌اند. این افراد قصد داشتند مانع از آن شوند که کنگره آمریکا جو بایدن را به عنوان رئیس‌جمهور منتخب معرفی کند.

چند نفر دیگر به اتهام‌های مربوط به حمل اسلحه گرم غیر مجاز یا ممنوع دستگیر شدند.

علاوه‌بر این، دو بمب دست‌ساز از مقر کمیته‌های ملی جمهوری‌خواه و دموکرات و همچنین یک دستگاه خنک کننده از یک وسیله نقلیه در محوطه کنگره آمریکا که حاوی کوکتل مولوتف بود، کشف شد.

به نوشته واشنگتن‌پست، دونالد ترامپ طبق آرای الکترال انتخابات را به جو بایدن باخته است، اما همچنان به نتیجه انتخابات معترض است و می‌گوید در انتخابات تقلب شده است.

یکی از افرادی که روز گذشته (چهارشنبه) در درگیری‌ها در کنگره آمریکا در واشینگتن جان خود را از دست داد، زنی ۳۵ ساله به نام اشلی بابیت است که پیش از این در نیروی هوایی آمریکا خدمت می‌کرده است.

این زن اصالتا اهل کالیفرنیاست و همسر سابق او، تیموتی مک‌انتی در پیامی به رسانه‌ها توضیح داده که بابیت هنگام خدمت در نیروی هوایی به افغانستان و عراق اعزام شده است. او مدتی هم در گارد ملی خدمت کرده و در کویت و قطر حضور داشته است.

یک حساب توییتری به نام بابیت وجود دارد که در آن با انتشار پست‌هایی خواستار استعفای پنس، معاون رئیس‌جمهور به اتهام خیانت شده است. او فیلم‌هایی از تجمعات هواداران ترامپ را بازنشر کرده است. برخی نزدیکانش نیز او را حامی دونالد ترامپ معرفی کرده‌اند.

پلیس واشنگتن دی‌سی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان تایید کرده که این زن با شلیک گلوله به قفسه سینه‌اش جان خود را از دست داده است.

سه نفر دیگر در این درگیری‌ها جان باخته‌اند که هنوز دلیل مرگ آنها روشن نیست. از هویت این سه نفر خبری منتشر نشده است.

تمدید وضعیت اضطراری پایتخت آمریکا تا پس از مراسم تحلیف

وضعیت اظطرای در آمریکا

شهردار واشینگتن اعلام کرد پس از آشوب‌های عصر چهارشنبه در کنگره، وضعیت اضطراری در پایتخت آمریکا را برای ۱۵ روز دیگر تمدید می‌کند.

به گفته بوزر، وضعیت اضطراری تا پس از پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ یعنی روز ۲۰ ژانویه که مراسم تحلیف جو بایدن برگزاری می‌شود، برقرار می‌ماند.

در بیانیه دفتر شهردار واشینگتن آمده است: «دونالد ترامپ با تاکید بر تقلب در انتخابات به تحریک هواداران خود و اغتشاش ادامه می‌دهد.»

حامیان ترامپ عصر روز گذشته (چهارشنبه) همزمان با برگزاری جلسه سنا برای تایید ریاست‌جمهوری جو بایدن وارد ساختمان کنگره شدند و اعتراض‌ها به سرعت به خشونت کشیده شد.

در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی دسترسی رئیس‌جمهور آمریکا به حساب‌های کاربری توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام را تعلیق کرده‌اند و روشن نیست که او در ساعات آینده چگونه با هواداران خود ارتباط برقرار خواهد کرد.

ترامپ همچنان پیروزی بایدن در انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ را نپذیرفته است.

مراسم تحلیف بایدن دو هفته دیگر برگزار می شود.ونیز در رسانه ها منتشر گردیده است که :

رئیس دفتر ملانیا ترامپ استعفا داده است:

استفانی گریشام، مدیر روابط عمومی و دبیر مطبوعاتی سابق کاخ سفید و رئیس دفتر کنونی ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا، از سمت خود استعفا داد.

ملانیا ترامپ استیفاداد

این استعفا بلافاصله پس از آشوب در کنگره آمریکا در واشینگتن اعلام شد.

گریشام یکی از باسابقه‌ترین مقامات دولت دونالد ترامپ است.

دفتر ملانیا ترامپ و گریشام به درخواست سی‌ان‌ان برای اظهار نظر در این زمینه پاسخ نداده‌‌اند.

گریشام نیز به طور روشن دلیل استعفای خود را اعلام نکرده است.

در فاصله دو هفته مانده به برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری در آمریکا، دونالد ترامپ همچنان بر این باور است که در انتخابات تقلب شده و پیروزی جو بایدن، رقیب دمکرات خود را نپذیرفته است.

‌ای در آن پیروزی بایدن تایید شود، به خشونت کشیده شد.

توییتر در بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل خشونت بی‌سابقه و ادامه‌دار در واشینگتن خواستار حذف سه توییت در حساب کاربری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شده که اخیرا منتشر شده است.

توییتر تاکید کرد به دنبال حذف این توییت‌ها، حساب کاربری ترامپ برای ۱۲ ساعت مسدود می‌شود و در صورتی که توییت‌ها حذف نشوند، توییتر رئیس‌جمهور آمریکا مسدود می‌ماند.

همزمان دو توییت آخر دونالد ترامپ که در چهار ساعت اخیر منتشر شده بود، حذف شده است.

با این حال یک توییت دیگر که در زمان مشابهی منتشر شده و ترامپ در آن از همه در کنگره می‌خواهد صلح‌آمیز رفتار کنند و خشونت به خرج ندهند، حذف نشده است.

فیس‌بوک نیز اعلام کرد که یک ویدیوی مربوط به دونالد ترامپ که با هوادارانش سخن می‌گفت را حذف کرده است. ترامپ در این ویدیو از حامیانش می‌خواهد به قانون احترام بگذارند.

قرار بود روز چهارشنبه جلسه‌ای در ساختمان کنگره آمریکا برای تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ برگزار شود. اما تجمع حامیان دونالد ترامپ در اطراف ساختمان کنگره در واشینگتن که از ساعات اولیه صبح آغاز شده بود با آغاز جلسه به خشونت کشیده شده و هواداران ترامپ وارد ساختمان کنگره شدند.

ان‌بی‌سی مرگ یک زن که در جریان این خشونت‌‌ها زخمی شده بود را تایید کرده است.

  • نویسنده : خبرنگار-مهدی کیان
  • منبع خبر : رویترز-ایندیپندنت-واشنگتن پست-نشریه پناه مردم