جوبایدن با مانوئل مکرون در مورد مسائل مهم جهانی از جمله برجام مذاکره تلفنی نمود

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، روز سه شنبه ۲۰ آبان به صورت تلفنی با رهبران کشورهای فرانسه، آلمان و ایرلند و همچنین نخست وزیر بریتانیا به طور جداگانه گفت‌وگو کرد.

در بیانیه دفتر انتقالی رئیس جمهوری بایدن و هریس آمده استَ، در گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهوری منتخب و رئیس جمهوری فرانسه، جو بایدن از امانوئل مکرون بابت تبریک به وی برای انتخابات آمریکا تشکر کرد.

جو بایدن در این تماس بر ضرورت تقویت روابط میان آمریکا و فرانسه تاکید کرده است.

طبق این بیانیه جو بایدن و امانوئل مکرون در خصوص طیفی از مسائل از جمله مقابله با کرونا، تغییرات اقلیمی، حقوق بشر و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو،‌ بحث و رایزنی کرده‌اند.

این بیانیه تصریح کرده است: او (جو بایدن) همچنین آمادگی خود را برای همکاری مشترک در خصوص چالش‌های جهانی، از جمله امنیت و توسعه در آفریقا، درگیری‌ها در اوکراین و سوریه و برنامه هسته‌ای ایران ابراز کرد.

جزییات بیشتری در خصوص این گفت‌وگو منتشر نشده است.

دولت دونالد ترامپ در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ از توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام خارج شد و تحریم‌های گسترده ای را علیه تهران اعمال کرده است.

به رغم این اقدام دولت آمریکا، فرانسه به همراه آلمان و بریتانیا همچنان در توافق برجام باقی ماند و خواستار حفظ این توافق شد.

جو بایدن در دوران مبارزات انتخاباتی تاکید کرده بود که سیاست دولتش بازگشت به برجام خواهد بود ولی پیش از آن ایران باید تعهدات هسته‌ای خود را انجام دهد و به خطوط قرمز تعیین‌شده در برجام بازگردد.

دولت رئیس جمهوری منتخب ۲۰ ژانویه سال آینده کار خود را آغاز خواهد کرد.

  • منبع خبر : روشنا همتی.شهروند خبرنگار