رمان «لی‌لا» نوشته مریلین رابینسون با ترجمه مرجان محمدی‌ به همراه چاپ تازه دیگر کتاب‌های رابینسون عرضه شد. به گزارش ایسنا، این رمان در ۳۰۴ صفحه با شمارگان ۵۵۰ نسخه و قیمت ۲۷۵ هزار تومان در نشر آموت راهی بازار کتاب شده است. در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: «چهارمین رمان مریلین رابینسون، «لی‌لا» […]


رمان «لی‌لا» نوشته مریلین رابینسون با ترجمه مرجان محمدی‌ به همراه چاپ تازه دیگر کتاب‌های رابینسون عرضه شد.

به گزارش ایسنا، این رمان در ۳۰۴ صفحه با شمارگان ۵۵۰ نسخه و قیمت ۲۷۵ هزار تومان در نشر آموت راهی بازار کتاب شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: «چهارمین رمان مریلین رابینسون، «لی‌لا» در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. این داستان در مورد زنی بی‌خانمان به نام لی‌لا است که پس از سال‌ها آوارگی وارد شهر گیلیاد می‌شود و کلیسای شهر را تنها پناهگاه خود می‌یابد. او با قدم گذاشتن به این کلیسا داستانی عاشقانه را رقم می‌زند. مرلین رابینسون در کتاب ‌«لی‌لا» به بررسی مضامین شرم، تنهایی، و تأثیر گذشته انسان‌ها بر زمان حالشان می‌پردازد. این کتاب در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز است و جایزه ملی حلقه منتقدان کتاب را از آن خود کرده و نامزد نهایی جایزه ملی کتاب و پولیتزر شده است.

رایترز ریویو نوشته است: «لی‌لا رمانی است پر از ادراکات ناگهانی ظریف.»

وال استریت ژورنال نیز آورده است: «رمانی پر از استعاره که دنیای ویران را به چیزی عجیب و ارزشمند تبدیل می‌کند.»

نیویورک ریویو هم نوشته است: «رابینسون با خانه و لی‌لا مجموعه‌ای کوچک، غنی و بی‌باک خلق کرده است که در آن همان‌طور که مذهب بدون شرم وجود دارد، شک و تردید هم باعث شرمندگی نیست.»

انتشار «لی‌لا» نوشته مریلین رابینسون

همچنین چاپ سوم کتاب‌های «گیلیاد» (۲۷۰ صفحه با قیمت ۲۵۰ هزار تومان)، «خانه» (۳۹۲ صفحه و بهای ۳۵۰ هزار تومان)و «خانه‌داری» (۲۱۶ صفحه و قیمت ۲۰۰ هزار تومان) از مریلین رابینسون با ترجمه مرجان محمدی در نشر آموت منتشر شده‌ است.

در نوشته پشت جلد «خانه‌داری» می‌خوانیم:«خانه‌داری» اولین کتاب مریلین رابینسون در سال ۱۹۸۱ به چاپ رسید و به عنوان رمان کلاسیک مدرن از سوی منتقدین مورد استقبال بسیار قرار گرفت. خانه‌داری جایزه‌ بنیاد همینگوی را از آن خود کرد و نامزد جایزه پولیتزر و پن (فاکنر) شد.

این کتاب در فهرست صد رمان برتر گاردین قرار دارد. داستان در مورد روت و لوسیل، دو خواهر یتیمی است که در شهر نمادین دورافتاده فینگربون در شمال‌غربی آمریکا بزرگ می‌شوند. پس از آن که قوم و خویش‌های جانشین مادر، آن‌ها را رها می‌کنند این دو خواهر تحت مراقبت سیلوی، خاله بی‌خیال و اسرارآمیزشان قرار می‌گیرند. رابینسون، چالش این دو خواهر در پشت سر گذاشتن کودکی در فضای وهم‌انگیز و بی‌روح زمستانی زندگی‌شان را با قدرت به تصویر کشیده است. خانه‌داری، رمانی است درباره‌ی فقدان، تنهایی و سرگشتگی.»

در پشت جلد کتاب «گیلیاد» نوشته شده است: مریلین رابینسون بیست‌وپنج سال پس از اولین رمانش خانه‌داری، با گیلیاد باز می‌گردد. این رمان که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد، جایزه‌ کانون منتقدان کتاب ملی همان سال و جایزه‌ پولیتزر سال ۲۰۰۵ را از آن خود کرد.

گیلیاد، به معنای یادبود و محل شهادت است و ریشه‌ی عبری دارد و به کوهستانی نزدیک رود اردن اشاره می‌کند. این نام سه بار در کتاب مقدس آمده است. اما گیلیادِ داستان‌های رابینسون، نام شهری است نمادین و مکانی است که همه داستان‌های رابینسون به غیر از خانه‌داری در آن اتفاق می‌افتد. کتاب گیلیاد نامه‌های یک کشیش پیر آیووایی برای پسر هفت‌ساله‌اش است. رابینسون در این کتاب داستان سه نسل را از جنگ داخلی تا قرن بیستم تعریف می‌کند، داستانی درباره‌ پدران و پسران و چالش‌های معنوی آن‌ها.

و در پشت جلد کتاب «خانه» می‌خوانیم: «خانه» سومین رمان مریلین رابینسون، در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و جایزه‌ی کتاب ملی همان سال، اورنج ۲۰۰۹، کتاب مسیحیت امروز ۲۰۰۹ و جایزه‌ی لوس‌آنجلس‌تایمز را برد و در فهرست پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز، بهترین کتاب سال واشینگتن‌پست، بهترین کتاب روزنامه‌ی شمال کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو کرونیکل قرار گرفت. خانه در راستای رمان قبلی رابینسون، گیلیاد پیش می‌رود و این بار داستان خانه‌ی کشیش رابرت بوتون و فرزندانش را حکایت می‌کند. گلوری دختر خانواده به خانه برگشته است تا از پدر در حال مرگش مراقبت کند. جک پسر ولخرج و الکلی خانواده پس از سال‌ها غیبت به خانه می‌آید. کتاب خانه داستان تضاد میان نسل‌ها، عشق، مرگ و ایمان است.

انتشار «لی‌لا» نوشته مریلین رابینسون

در معرفی نویسنده آمده است: «مریلین رابینسون» متولد ۱۹۴۳ در شهر سندپوینت آمریکا؛ دکترای زبان انگلیسی را در شهر واشینگتن به پایان برد. او در دانشگاه‌های بسیاری تدریس کرده است.
نام رابینسون در فهرست ۱۰۰ فرد تاثیرگذار مجله‌ی تایم قرار دارد. او در سال ۲۰۱۲ مدال ملی علوم انسانی را از باراک اوباما رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده دریافت کرد و در سال ۲۰۱۶ برنده‌ی جایزه‌ی ادبی صلح دیتون شد.

«مرجان محمدی»، متولد ۱۳۴۸ در تهران و دانش‌آموخته‌ی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی‌ارشد زبانشناسی همگانی است. او ترجمه‌ی چهار رمان گیلیاد، خانه، لی‌لا و خانه‌داری نوشته‌ی مریلین رابینسون را در کارنامه‌اش دارد.

 انتهای پیاممنبع