به گزارش مرکز روابط عمومی و امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،«سید صولت مرتضوی» امروزسه‌شنبه ۲۹ خرداد در نشست خبری مشترک با سخنگوی دولت و وزیربهداشت،درمان و آموزش پزشکی که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، مهمترین  اقدامات این وزارتخانه را در دولت سیزدهم تشریح و تاکید کرد: اقدامات بسیارمطلوبی دردولت […] 

به گزارش مرکز روابط عمومی و امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،«سید صولت مرتضوی» امروزسه‌شنبه ۲۹ خرداد در نشست خبری مشترک با سخنگوی دولت و وزیربهداشت،درمان و آموزش پزشکی که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، مهمترین  اقدامات این وزارتخانه را در دولت سیزدهم تشریح و تاکید کرد: اقدامات بسیارمطلوبی دردولت سیزدهم انجام شده است.

 

وی گفت: کاهش ۲.۴ درصدی نرخ بیکاری از جمعیت فارغ‌التحصیلان آموزش عالی از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون، ابلاغ و توزیع ۲۸۰ همت تسهیلات اشتغال‌زایی در بخش‌های مختلف صنعت، تولید و خدمات در جهت پایداری اشتغال روستایی و مشاغل خانگی، رشد ۴ برابری پرداخت تسهیلات قرض الحسنه، پرداخت ۱۱۵ هزار تسهیلات مشاغل خانگی از دیگر اقدامات دولت سیزدهم بود.

 

وی صدور آنی مجوز برای بیش از ۹۵ درصد از رشته‌های مشاغل خانگی را از اقدامات مهم دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: این اقدام برای نخستین بار در دولت سیزدهم رخ داد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اقدامات حوزه رفاه و تامین اجتماعی بیان کرد: زمانی که صحبت از ابر بدهکاران بانکی در افکار و رسانه‌ها بود و بسیاری تصور می کردند  ابر بدهکاران بانکی لابد افراد بخش خصوصی هستند، اما با کمال تاسف باید بگویم بزرگ‌ترین ابر بدهکار بانکی سازمان تامین اجتماعی بود؛ چرا که منابع و مصارف آن کفاف خرج این سازمان را نمی‌داد.

 

وی افزود: خوشبختانه با دستور رییس جمهور شهید اکنون بالغ بر ۲۰۰ همت مطالبات صندوق‌های مختلف از جمله صندوق تامین اجتماعی پرداخت شده است.

 

وی با بیان این که بدهی‌های انباشته‌ای به داروخانه‌ها و مراکز درمانی وجود داشت، تصریح کرد: با تاکید رییس جمهور شهید ۲۰ همت از بدهی سازمان تامین اجتماعی در قالب اوراق پرداخت و ۲۰ همت تبدیل به نقدینگی شد.

 

مرتضوی گفت: برای نخستین بار است که در طول چند دهه گذشته قادر هستیم کل بدهی سازمان تامین اجتماعی به مراکز درمانی و داروخانه‌ها را پرداخت کنیم.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تدوین لوایح اصلاح نظام بیمه‌ای و نهاد تنظیم‌گر پیرو ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت، ارائه بسته غذایی و بهداشتی ۶۰۰ هزار تومانی به مادران دارای کودک شیرخوار و باردار در سه دهک درآمدی، ارائه سبد غذایی رایگان به بیش از ۱۳۶ هزار کودک مبتلا به سوءتغذیه در هفت دهک اول درآمدی طی هفت مرحله از جمله اقداماتی بود که در حوزه رفاه انجام شد.

 

 

 

دغدغه شهید رییسی «معیشت مردم» بود

 

 

 

مرتضوی تصریح کرد: رییس جمهور شهید ، دستور اجرایی شدن طرح کالابرگ الکترونیکی را مطرح کرد. در طرح «فجرانه» به مناسبت دهه فجر در مدت سه ماه متوالی تقریباً ۶۰ میلیون نفر جمعیت و ۲۰ میلیون خانوار بدون مشکل تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیکی قرار گرفتند و بدون هیچ‌گونه مشکلی، این طرح برای مردم اجرایی شد.

 

وی خاطرنشان کرد: طراحی و اجرای طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی در قالب طرح‌هایی نظیر بیمه دانشجویان، زنان خانه‌دار و دختران انجام شد که معادل عملکرد ۶ سال گذشته است. این امر منجر به افزوده شده ۲ و نیم میلیون قرارداد بیمه جدید در دولت شده است.

 

 

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: توسعه کمی و کیفی خدمات درمانی در قالب توسعه مراکز درمان مستقیم در مناطق کمتر برخوردار، پوشش بیمه‌ای ۱۹۶ قلم داروی جدید، ارائه کلیه خدمات درمانی بیماری‌های خاص در بخش بستری و سرپایی با تعرفه دولتی رایگان، طراحی و اجرای ۱۳۳ پروژه درمانی و رفاهی با زیربنای بیش از ۹۰۰ هزار متر مربع با بودجه‌ای نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان، نقش‌آفرینی موثر در راستای تعالی جمعیت و فرزندآوری از طریق تحت پوشش قرار دادن خدمات تخصصی ناباروری از اقدامات دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان است.

 

وی تاکید کرد: اعطای مزایای عائله‌مندی به افراد دارای فرزند، پرداخت ماهانه دستمزد غرامت ایام بارداری، افزایش تقریباً ۶۳ درصدی حقوق بازنشستگان کشوری در دولت سیزدهم، افزایش ۳ برابری مبلغ تسهیلات به بازنشستگان صندوق کشوری، افزایش ۴۴ درصدی مستمری، مستمری‌بگیران روستاییان و عشایر و کشاورزان، افزایش ضریب پوشش بیمه‌های اجتماعی از ۷۲ به ۷۵ درصد از دیگر اقدامات دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان است.

 

مرتضوی بیان کرد: در حوزه اقتصادی بزرگ‌ترین تامین مالی فرابورس برای احیای شرکت صبا فولاد خلیج فارس به مبلغ ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، اصلاح اساسی صندوق‌های بازنشستگی، خروج ۲۶ شرکت تابعه از فهرست شرکت‌های زیان‌ده صورت گرفته است.

 

 

 

رشد ۳.۵ درصدی تعاونی‌ها در دولت سیزدهم

 

 

 

وی درباره اقدامات حوزه حمایت از مددجویان بهزیستی گفت: در طول دولت سیزدهم بیش از ۴۱ هزار و ۲۷۸ هزار مسکن به مددجویان تحت پوشش بهزیستی تحویل داده شد.

 

ایجاد اشتغال پایدار برای ۸۵ هزار و ۶۹۶ نفر از مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی، افزایش تقریباً ۱۸۰ درصد مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی نسبت به دولت قبل از اقدامات این دولت بود .

 

وی اظهارکرد: تا پایان سال  ۱۴۰۲ هیچ متقاضی مستمری‌بگیر پشت نوبتی در سازمان بهزیستی وجود نداشت.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به رشد ۳.۵ درصدی تعاونی‌ها در دولت سیزدهم، کاهش مدت زمان ثبت و راه‌اندازی تعاونی از ۴۵ روز به کمتر از ۱۰ روز، رشد ۱۰۰ درصدی تعاونی‌های دانش بنیان، راه‌اندازی ۲۵ مرکز نوآوری توسعه تعاونی‌های دانش‌بنیان، صادرات ۳.۹ میلیارد دلاری شرکت‌های تعاونی، رشد ۱۴ درصدی صادرات تعاونی‌ها، رشد ۱۵۰ درصدی تسهیلات از سوی بانک توسعه تعاون اشاره کرد.

 

 

 

مرتضوی در تشریح اقدامات دولت سیزدهم در حوزه فنی و حرفه‌ای اظهارکرد: در این بخش رشد ۳۲ درصدی ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اتفاق افتاده که سالانه بیش از ۲ میلیون نفر دوره آموزش را شامل می‌شود.

 

 

 

۱۰۰ همت از سرمایه صندوق‌های بازنشستگی آزاد شد

 

 

 

وی کاهش مدت زمان صدور مجوز پروانه تاسیس فنی و حرفه‌ای از هشت ماه به یک روز، رشد ۳۰۰ درصدی مراکز کارآموزی مهارتی جوار کارگاهی با راه‌اندازی ۲ هزار و ۴۸۵ کارگاه با مشارکت فعال به اندازی ۲ هزار و ۴۵۸ کارگاه با مشارکت فعال صنایع و حرف، رشد ۱۰ برابری صدور مجوز تاسیس آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای از دیگر اقدامات دولت سیزدهم عنوان کرد.منبع