همایش IRAN 5G با نگاه راهبردی به شبکه نسل پنجم ارتباطات در کشور و استفاده از فرصت‌ها و رفع چالش‌ها به میزبانی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار خواهد شد.

خبرنگار-مهدی کیان:همایش IRAN 5G با نگاه راهبردی به شبکه نسل پنجم ارتباطات در کشور و استفاده از فرصت‌ها و رفع چالش‌ها به میزبانی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار خواهد شد.
گفتنی است ؛ همایش IRAN 5G با هدف بررسی تجربیات موفق جهانی در توسعه نسل پنجم، فرصت‌ها و چالش‌های توسعه نسل پنجم در ایران، تنظیم گری، تأمین طیف فرکانسی و اقتصاد نسل پنجم، تجارب و برنامه اپراتورها در توسعه نسل پنجم دوشنبه ۸ آبان ماه به میزبانی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می‌شود.
حسن یگانه، رئیس پژوهشکده فناوری ارتباطات پژوهشگاه ICT و دبیر این همایش با اشاره به اهمیت برگزاری و هدف همایش ایران ۵G خاطرنشان کرد: بعد از بحث و بررسی‌هایی که بین پژوهشگاه و وزارت ارتباطات صورت گرفت مقرر شد تا همایش ملی ترتیب داده شود که هم اپراتورها در آن حضور داشته باشند و هم مدیران ارشد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ البته تمرکز این همایش از نگاه راهبردی و تجاری‌سازی به نسل پنجم ارتباطی است.

رئیس پژوهشکده فناوری ارتباطات در ارتباطات با اهمیت برگزاری این همایش و جایگاه ایران در شبکه ارتباطی نسل پنجم، گفت: اهمیت این همایش از این جهت است که همه ما در جریان رشد و توسعه شبکه‌های ارتباطی به‌ویژه نسل پنجم در دنیا هستیم، نسل پنجم هم‌اکنون بیش از یک میلیارد مشترک در سراسر دنیا دارد و این تعداد در سال‌های آینده افزایش تصاعدی خواهد داشت.
یگانه در ارتباط بااینکه خروجی و دستاورد این همایش به چه صورت خواهد بود و چگونه به کمک شبکه نسل پنجم کشور خواهد آمد، عنوان کرد: در حال حاضر در داخل کشور اگرچه میزان توسعه سایت‌ها به‌خصوص در شهرهای بزرگ قابل‌قبول است، اما در ارتباط با رشد و توسعه آن چیزی که پیش‌بینی‌شده است، محقق نشده و هدف ما در این همایش این است که اپراتورها و رگولاتوری حضور پیدا کنند و چالش‌هایی که در مسیر توسعه دارند و بحث‌های تنظیم گری را مورد بررسی قرار دهند.
وی همچنین در ارتباط با محتوای این همایش خاطرنشان کرد: ابتدای امر سخنرانی و ارائه موضوع توسط مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین مدیران اپراتورها صورت می‌گیرد و در ادامه پنل تخصصی با حضور مدیران ارشد اپراتورهای موبایل و رگولاتور برگزار خواهد شد که به‌صورت جزیی چالش‌ها و فرصت‌ها و نکات مطرح‌شده در سخنرانی‌ها را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.
رئیس پژوهشکده فناوری ارتباطات در پایان تأکید کرد: امیدواریم که همایش IRAN 5G به‌عنوان اولین همایش ملی در این حوزه و به‌ویژه در بحث راهبردی شبکه نسل پنجم ارتباطات بتواند در کنار کمک به بحث تحقیق و توسعه به حل مسائل راهبردی و استفاده از فرصت‌ها و رفع چالش‌ها در مسیر توسعه نسل پنجم منجر شود.

  • منبع خبر : روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات