تلاش اردوغان برای محکم‌تر کردن روابط خود با کشورهای حاشیه خلیج فارس

  پرینت
تلاش اردوغان برای محکم‌تر کردن روابط خود با کشورهای حاشیه خلیج فارس
شناسه خبر : 119709 | تاریخ انتشار : 19 تیر 1402 - 1:27 | 40 بازدید | تعداد دیدگاه : 0 | ارسال توسط :

۱۴۰۲/۰۴/۱۹ ۰۰:۰۱ اقتصاد نیوز : شواهد نشان می دهد که ترکیه بعد از پیروزی دوباره اردوغان تلاش دارد تا جا پای خود را در کشورهای حاشیه خلیج فارس محکم تر کند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از پشت سر گذاشتن سخت ترین آزمون انتخاباتی اش، رویکرد دیپلماتیک خود با کشورهای خاورمیانه را تقویت […]
اقتصاد نیوز :


شواهد نشان می دهد که ترکیه بعد از پیروزی دوباره اردوغان تلاش دارد تا جا پای خود را در کشورهای حاشیه خلیج فارس محکم تر کند.

تلاش اردوغان برای محکم‌تر کردن روابط خود با کشورهای حاشیه خلیج فارس

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از پشت سر گذاشتن سخت ترین آزمون انتخاباتی اش، رویکرد دیپلماتیک خود با کشورهای خاورمیانه را تقویت کرده است. تمرکز او بر جذب سرمایه گذاری مورد نیاز از خلیج فارس و ترمیم حصارها با مصر و سوریه است.زمانی که ایمن صفدی وزیر امور خارجه اردن روز سه شنبه یک روز پس از دیدار با بشار اسد و فیصل مقداد به آنکارا سفر کرد، پرونده سوریه در دستور کار مذاکرات دوجانبه قرار گرفت. آن هم در شرایطی که آنکارا و اردن برای رهایی از بار پناهجویان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تقویت امنیت مرزی با یکدیگر هم صدا شده اند.

به نوشته المانیتور، اردن به امید کاهش مخالفت‌های غرب نسبت به آشتی با دولت سوریه، اصلاح حصارها را بر اساس عمل متقابل ترویج کرده است. انتظار می رود دمشق اقداماتی را برای تسهیل بازگشت پناهندگان و مقابله با قاچاق برون مرزی انجام دهد. اردن ماه می میزبان نشست گروه تماس اتحادیه عرب بود که راه را برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب هموار کرد.

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر «فصل تازه دیپلماسی سلطان ترک در خلیج فارس!» بخوانید.