مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از آمادگی برای افتتاح و بهره‌برداری ۹ پروژه بزرگ و شاخص فرودگاهی به ارزش بیش از ۱۱ هزار میلیارد ریال در ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی خبر داد.

«سیاوش امیرمکری» امروز (دوشنبه) درباره پروژه‌های قابل افتتاح شرکت فرودگاه‌ها در ایام دهه فجر گفت: همزمان با ایام الله دهه فجر، ۹ پروژه در ۲ بخش عملیات هوانوردی و فرودگاهی در هفت فرودگاه کشور شامل مهرآباد، مشهد، بندرعباس، زاهدان، سراوان، خرم آباد و ساری قابل بهره برداری است که ارزش روز این پروژه‌ها افزون بر ۱۱ هزار و ۱۴۶ میلیارد ریال براورد شده است.

وی اظهار داشت: در فرودگاه بین المللی مهرآباد، همزمان با سالگرد بازگشت شکوهمندانه امام خمینی(ره) به میهن، آشیانه هواپیمای فلایت چک و ساختمان جانبی به ارزش ۹۱۰ میلیارد ریال و سامانه کمک ناوبری ILS/DME به ارزش ۸۰۰ هزار یورو همراه با تعدادی از پروژه‌های دیگر بهره برداری می‌شود.

امیرمکری، به پروژهای شاخص و قابل افتتاح در فرودگاه بین المللی مشهد اشاره کرد و گفت: در این فرودگاه ساختمان یگان حفاظت هواپیمایی به مساحت سه هزار مترمربع و به ارزش ۴۰۰ میلیارد ریال و همچنین محوطه دی آیسینگ به مساحت ۲ هزار مترمربع و به ارزش ۲۷۰ میلیارد ریال آماده بهره برداری است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها با بیان اینکه در فرودگاه‌های استان سیستان و بلوچستان نیز ۲ پروژه برای این ایام قابل بهره برداری است، گفت: این ۲ پروژه شامل توسعه و به‌سازی سطوح پروزاری در دو فرودگاه زاهدان و سروان می شود که ارزش روز آن چهار هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

وی همچنین به توسعه و به‌سازی اپرون فرودگاه بندرعباس اشاره کرد و گفت: با افتتاح این پروژه علاوه بر به‌سازی چهار موقعیت پارک، ۲ موقعیت دیگر پارک هواپیما به این فرودگاه افزوده می شود و ارزش آن ۴۴۰ میلیارد ریال است.

امیرمکری، توسعه و به‌سازی سطوح پروازی فرودگاه خرم آباد را به عنوان یکی دیگر از پروژه های شاخص و قابل افتتاح در ایام الله دهه فجر ذکر کرد و گفت: این پروژه ها در مساحت ۲۳۰ هزار مترمربع، ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال ارزش گذاری شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها، در مازندران طرح احداث بلوار ورودی جدید فرودگاه ساری با اعتبار ۳۶ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۱۵ هزار و ۳۰۰ مترمربع و سامانه کمک ناوبری ILS/DME به ارزش۸۰۰ هزار یورو آماده بهره برداری در دهه فجر است.

وی، نصب و راه اندازی ۹۳ دستگاه سامانه کمک ناوبری بازرسی XRAY به ارزش هفت میلیون یورو برای فرودگاه های کشور را از دیگر پروژه های این ایام یاد کرد.

امیرمکری اضافه کرد: علاوه بر این پروژه که جزو پروژه‌های بزرگ و شاخص فرودگاهی محسوب می‌شود، هم‌زمان پروژه های دیگری نیز در سایر فرودگاه ها بهره برداری خواهد شد.