دو روزنامه نگار در حین پوشش اخبار تظاهرات ضدحکومت میانمارتوسط نیروهای نظامی مجروح شدند

به گزارش پایگاه خبری پناه مردم نیوزبه نقل از ifjدر جریات اعتراضات ضد حکومتی در میانمار، هنگامی که یک خودروی نظامی از میان جمعیت رد شد، دو روزنامه‌نگار حین پوشش تظاهرات ضد رژیم در یانگون مجروح شدند.

 

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) این حمله وحشیانه را به شدت محکوم کرد و از حکومت نظامی خواست که فورا خشونت شدید خود علیه روزنامه‌نگاران را متوقف کند.

 

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفت: «خشونت مداوم حکومت نظامی علیه روزنامه‌نگاران را محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی هستیم که در بازداشت به سر می‌برند. این حادثه نشان می‌دهد که حکومت نظامی میانمار علی‌رغم تلاش‌های اخیر برای اصلاح وجهه خود، همچنان به نقض حقوق بشر و آزادی بیان ادامه می‌دهد.»

 

روزنامه‌نگاران آژانس مستقل پرس فوتو میانمار، در حال انجام وظیفه بودند که نیروهای حکومت نظامی از تظاهرات مسالمت‌آمیز ضد رژیم در یانگون عبور کردند و به سوی کسانی که قصد فرار داشتند آتش گشودند.

 

این حمله پنج کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت که محکومیت‌های جهانی را برانگیخت.

 

خبرنگاران پس از برخورد ماشین با آن‌ها، در وضعیت وخیمی قرار دارند و یکی آن‌ها تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

 

حکومت نظامی میانمار از زمانی که کنترل کشور را در جریان کودتای نظامی ۱ فوریه به دست گرفت، بیش از ۱۰۰ روزنامه‌نگار را دستگیر کرده و بیش از ۲۰ روزنامه‌نگار همچنان در بازداشت باقی مانده‌اند.