حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در محفل انس با قرآن کریم  (۱۴۰۲/۱۲/۲۲)، پیرامون تدبّر در قرآن به عبارتی از نهج‌البلاغه اشاره کردند که رسانه  KHAMENEI.IR، این عبارت و بیانات رهبر انقلاب درباره آن را در این جدول مرور میکند. عنوان بیانات ترجمه دست یابی به باطن قرآن با تدبّر قرآن را بایستی با تدبّر خواند. البتّه تدبّر مراتبی […]


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در محفل انس با قرآن کریم  (۱۴۰۲/۱۲/۲۲)، پیرامون تدبّر در قرآن به عبارتی از نهج‌البلاغه اشاره کردند که رسانه  KHAMENEI.IR، این عبارت و بیانات رهبر انقلاب درباره آن را در این جدول مرور میکند.

عنوان بیانات ترجمه
دست یابی به باطن قرآن با تدبّر قرآن را بایستی با تدبّر خواند. البتّه تدبّر مراتبی دارد. تدبّر یعنی از ظاهر اَنیق قرآن به باطن عمیق قرآن رسیدن: ظاهِرُهُ اَنیقٌ وَ باطِنُهُ عَمیق؛(۱) این ظاهر، همین زیبایی‌های کار شما و الفاظ خود قرآن و زیبایی‌های خود قرآن است. باطن عمیق، آن چیزی است که با تدبّر به دست می‌آید. وقتی هر چه فکر کنید، دقّت کنید، فهم کنید مسائل حول و حوش یک آیه را، یا یک کلمه را، معارف و مفاهیم بیشتری را به دست می‌آورید؛ این میشود تدبّر. ۱) نهج‌البلاغه، خطبه‌ی ۱۸؛ «قرآن دارای ظاهری زیبا و باطنی ژرف و ناپیدا است.»
برای دریافت نسخه با کیفیت روی تصویر کلیک کنیدمنبع