مدیر کل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه سامانه پنجره واحد مدیریت زمین می تواند پرونده های قضایی مرتبط با زمین را به نصف برساند، گفت: حدود ۸ هزار و ۶۰۰ پرونده در ۲۲ هزار هکتار از اراضی کشور در بازه زمانی ۱۱ ماه اخیر […]

مدیر کل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه سامانه پنجره واحد مدیریت زمین می تواند پرونده های قضایی مرتبط با زمین را به نصف برساند، گفت: حدود ۸ هزار و ۶۰۰ پرونده در ۲۲ هزار هکتار از اراضی کشور در بازه زمانی ۱۱ ماه اخیر در سامانه زمین مورد بررسی قرار گرفت که بیش از ۸۰ درصد پرونده‌های مذکور به عنوان یک تخلف جدید در دستور کار یگان حفاظت قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات، مازیار مباشری، مدیر کل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات در هفتمین کنفرانس بین‌المللی مکانی ۲۰۲۳ با بیان اینکه سه اکوسیستم کارآفرینی، نوآوری و ICT بصورت همگرا در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین بکار گرفته شده است، گفت: در سیستم قضایی کشور موضوع زمین به طور عام از نظر آماری، ۱۵ درصد پرونده‌های قضایی و ۵۲ عنوان مجرمانه قوه قضائیه را به خود اختصاص می‌دهد. بر این اساس متولیان امر در قوه قضاییه پیش‌بینی کرده‌اند این سامانه می تواند به کاهش ۵۰ درصدی پرونده های قضایی مرتبط با عناوین مجرمانه مذکور بینجامد. 

وی با بیان اینکه حدود ۸ هزار و ۶۰۰ پرونده در ۲۲ هزار هکتار از اراضی کشور در بازه زمانی ۱۱ ماه اخیر در سامانه زمین مورد بررسی قرار گرفت، افزود: بیش از ۸۰ درصد پرونده‌های مذکور به عنوان یک تخلف جدید در دستور کار یگان حفاظت قرار گرفته و بر همین اساس سامانه پنجره واحد مدیریت زمین به عنوان دستاورد مهم فناورانه که تاثیر قابل توجهی بر پیشگیری از مفاسد زمین‌خواری دارد، بسیار حائز اهمیت است.

مباشری تصریح کرد: از سوی دیگر سامانه زمین به شکل معناداری، کاهش زمان و تعداد مراجعات مردم به دستگاه‌های تصمیم‌گیر در این حوزه را جهت بهره‌برداری مجاز از اراضی و توسعه تولید کشور به همراه داشته است. به طوری که پیش از آن مثلا اخذ مجوز، حدود ۴۵۰ روز به طول می‌انجامید. اما صرفا با به کارگیری ابزارهای ICT این زمان به ۱۵۰ روز تقلیل یافته که با انجام پروژه هایی نظیر معماری سازمانی یا بازمهندسی فرآیندها در دستگاه های متولی ارائه خدمت، این عدد به میزان قابل توجهی می تواند، کاهش پیدا کند.

مدیر کل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به تعدد مراجع و ضوابط صدور مجوزها و استعلامات حوزه زمین، تصریح کرد: تعداد ۴۷ دستگاه در خصوص ارائه خدمات زمین و خدمات پایه مرتبط با آن به مردم در سطح کشور تصمیم گیر هستند که در سامانه زمین به صورت الکترونیکی و با رویکرد کاهش مراجعات حضوری و افزایش رضایت‌مندی مردم ارائه خدمت می‌کنند و مهم‌تر این که حدود ۱۳ درصد از خدمات کلان شناسه دار سازمان امور اداری و استخدامی در پنجره واحد زمین گنجانده شده‌اند که به ارائه خدمت می‌پردازند که با الکترونیکی کردن این فرآیندها و خدمات، به همین میزان شاهد بهبود وضعیت دولت الکترونیکی خواهیم بود.

به گفته وی، سامانه زمین در حوزه پایش اراضی کشور تا کنون در ۱۰ استان شامل: قزوین، اصفهان، زنجان، البرز، کردستان، یزد، کرمان، کردستان، کرمانشاه و مرکزی مورد اجرا و بهره‌برداری قرار گرفته است و مقدمات اجرایی آن نیز در ۱۱ استان دیگر انجام شده و به زودی اراضی آسیب‌پذیر زیست‌محیطی آن‌ها تحت رصد تصاویر ماهواره‌ای قرار می‌گیرد. 

این مقام مسوول تصریح کرد: همچنین ارائه بخشی از خدمات حوزه زمین از طریق سامانه به مردم و سرمایه‌گذاران در ۲۰ استان فراهم شده و به زودی در کل کشور مقدور می‌شود.

بنابه این گزارش، هفتمین کنفرانس بین‌المللی مکانی ۲۰۲۳ با محوریت موضوعاتی چون زیرساخت اطلاعات مکانی، کاداستر، مدیریت زمین و ادراک مکانی در دانشگاه تهران برگزار شد.

 منبع