به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز قیمت طلا به خاطر افزایش ارزش دلار و بالا رفتن سود اوراق قرضه فدرال رزرو آمریکا پس از سخنرانی رئیس این بانک در مورد نرخ بهره، بیش از یک درصد کاهش یافت. قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۲۹ درصد کاهش به ۲۰۲۲ دلار و ۲۹ سنت […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز قیمت طلا به خاطر افزایش ارزش دلار و بالا رفتن سود اوراق قرضه فدرال رزرو آمریکا پس از سخنرانی رئیس این بانک در مورد نرخ بهره، بیش از یک درصد کاهش یافت.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۲۹ درصد کاهش به ۲۰۲۲ دلار و ۲۹ سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک کاهش ۰.۰۱ درصدی به ۲۰۲۹ دلار و ۹۰ سنت رسیده است.

در شرایطی که بالا رفتن شاخص دلار و سود اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا بر قیمت طلا فشار می‌آورد، تنش‌های ژئوپلیتیکی تمایل برای خرید طلا به عنوان یک پشتوانه ایمن را افزایش داده و مانع کاهش بیش از حد قیمت آن می‌شود.

شاخص دلار حدود یک درصد افزایش یافته و به بالاترین رقم طی یک ماه گذشته رسیده است. بدین ترتیب خرید طلا برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر می‌شود.

کریستوفر والر رئیس فدرال رزرو آمریکا در سخنرانی خود در روز گذشته گفت بانک مرکزی نباید برای پایین آوردن نرخ بهره عجله کند و باید مطمئن شود کاهش تورم ادامه‌دار خواهد بود.

انتظار می‌رود فدرال رزرو سیاست‌های پولی خود را در اجلاس ۳۰ و ۳۱ ژانویه بدون تغییر نگه دارد. تاجران ۶۷ درصد احتمال می‌دهند روند کاهش نرخ بهره از ماه مارس آغاز شود.

از طرف دیگر مقامات بانک مرکزی اروپا هم امید برای کاهش زود هنگام نرخ بهره را با اظهارات سختگیرانه خود ناامید کرده‌اند.منبع