روز چهارشنبه 11آبان یک نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به ابتکار آمریکا و آلبانی، در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزارشد

 به گزارش پناه مردم نیوز،روز چهارشنبه ۱۱آبان یک نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به ابتکار آمریکا و آلبانی، در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزارشد .

در این نشست که به میزبانی نمایندگی آمریکا و آلبانی برگزار می‌شود، آخرین وضعیت حقوق بشر در ایران درخصوص رفتار جمهوری اسلامی نسبت به معترضان در ایران بررسی شد.

شیرین عبادی (برنده جایزه صلح نوبل)، نازنین بنیادی (بازیگر و فعال حقوق‌بشر)، به همراه جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور ایران در این نشست درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفتگو کردند.

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، نیز تاکید کرده است که باید تحقیقات سریع، بی‌طرفانه و مؤثر در مورد مرگ مهسا امینی هنگام بازداشت در گشت ارشاد توسط یک مرجع ذی‌صلاح مستقل انجام شود

همچنین در این نشست ایالات متحده به بریتانیا و فرانسه پیوست و خواستار برگزاری یک جلسه توجیهی کارشناسی در شورای امنیت سازمان ملل در مورد شواهد اخیر مبنی بر خرید پهپادهای ساخت ایران توسط روسیه شد که در جنگ خود با اوکراین از آنها استفاده می کند.

نیکلاس دو ریویر، سفیر فرانسه در سازمان ملل هنگام خروج از جلسه به خبرنگاران گفت: «ما شواهد بسیار واضحی داشتیم مبنی بر این که پهپادها از سوی ایران به روسیه ارسال شده‌ و در اوکراین مورد استفاده قرار گرفته اند

جیمز کاریوکی، سفیر بریتانیا در سازمان ملل نیز پس از پایان این نشست در پیامی توییتری نوشت: «در شورای امنیت نگرانی‌های جدی بریتانیا را در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی برای هدف قرار دادن غیرنظامیان در اوکراین از سوی روسیه مطرح کردم.» 

او همچنین با اشاره به تکذیب این موضوع از سوی ایران، از درخواست اعضای شورا از سازمان ملل برای تحقیق در این باره خبر داد

آقای کاریوکی همچنین تاکید کرد که ایران تحت قطعنامه ۲۲۳۱ اجازه صدور این گونه سلاح‌ها را ندارد و به عنوان عضو سازمان ملل موظف به عدم حمایت از تجاوز نظامی روسیه است.

در مقابل، امیر سعید ایروانی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت که جمهوری اسلامی به طور قاطع «ادعاهای بی اساس و غیرمستند» را که به گفته او بخشی از یک کارزار انتشار اطلاعات نادرست علیه حکومت ایران است، رد می‌کند.

او تفسیر فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را گمراه کننده و غلط توصیف کرد

دیمیتری پولیانسکی، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل نیز به خبرنگاران گفت که این اتهامات «بی اساس» هستند و به نوعی دست کم گرفتن توان نظامی و فناوری‌ صنعت هواپیماهای بدون سرنشین روسیه است. او همچنین تاکید کرد که هیچ گونه انتقال تسلیحاتی در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ میان ایران و روسیه انجام نشده است

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در سال ۲۰۱۵ تصویب شد، صادرات و واردات تسلیحات متعارف از سوی ایران ممنوع و بنابر تصریح این قطعنامه، ایران از هر فعالیتی در زمینه موشک‌های بالیستیک با قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای منع شد.

مقامات اوکراینی بارها گفته‌اند پهپادهای مورد استفاده در حملات هفته گذشته، از جمله به کی‌یف، پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران بوده‌اند.

  • منبع خبر : یورو نیوز ورویترز