مذاکرات ایران وقدرتهای جهانی بر سر احیای برجام از سرگرفته شد

ایران و قدرت‌های جهانی روز پنجشنبه ۲۶ فروردین در شهر وین مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را ادامه دادند وخبرنگاران حکایت می کنند که به نظر می‌رسد برآیند این دور از مذاکرات برای همه طرفین رضایت‌بخش بوده است.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری رویترز، تصمیم تهران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم که در پی وقوع خرابکاری در تاسیسات نطنز اعلام شد، تلاش‌ها برای نجات برجام را می تواند پیچیده‌تر کند.

تهران روز سه شنبه اعلام کرد که در واکنش به حادثه روز یکشنبه در بخش مهمی از تاسیسات نطنز، اورانیوم را در سطح ۶۰ درصد غنی سازی می‌کند. طرفهای مذاکره کننده می گویند:تصمیم اخیر ایران گام بزرگی در نزدیک تر شدن این کشور به غنی سازی اورانیوم در سطح ۹۰ درصد است که در ساخت بمب هسته ای کاربرد دارد. ایران حمله خرابکاری اخیر در نطنز را که گفته می شود به سانتریفیوژهای بسیاری آسیب زده، به اسرائیل نسبت داده است. اسرائیل رسما مسئولیت آن حمله را برعهده نگرفته است.

آمریکا و کشورهای اروپایی طرف توافق برجام، تصمیم اخیر تهران برای افزایش سطح غنی سازی را «تحریک آمیز» خوانده‌اند و هشدار داده اند که این اقدام با تلاش ها برای احیای برجام که واشنگتن تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد، مغایرت دارد.

مخالفت ایران با گفتگوی مستقیم با نمایندگان آمریکا، باعث شده است که هیئت های اتحادیه اروپا میان هتل های مختلف در وین به عنوان میانجی میان ایران و آمریکا، حرکت کنند. آمریکا می گوید از انجام گفتگوی مستقیم استقبال می کند. گفتگوی غیرمستقیم می تواند سرعت مذاکرات را کاهش دهد.

در مذاکرات وین، بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، و روسیه که در برجام باقی مانده‌اند نیز حضور دارند. ایران و کشورهای مختلف شرکت کننده در مذاکرات، دور اول گفتگوها را «سازنده» خوانده بودند.

به نوشته رویترز، وزارت امورخارجه ایران می‌گوید مذاکره‌کنندگانش از مواضع خود دفاع کرده‌اند و نارضایتی خود را از «واکنش ضعیف» قدرت های اروپایی به حمله اخیر به نطنز، ابراز کردند.

دو گروه از کارشناسان فنی بر سر مسائل هسته ای و اقداماتی که ایران باید انجام دهد و همچنین فهرستی از لغو تحریم ها، گفتگو می کنند تا در صورت موفقیت مذاکرات همه طرف ها با تعهدات خود در برجام منطبق شوند.

در همین حال به نوشته رویترز، امارات متحده عربی که از تصمیم دولت ترامپ برای خروج از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران حمایت کرد، از واشنگتن خواسته است که برای یک توافق بهتر تلاش کند.

  • نویسنده : خبرنگار-مهدی کیان
  • منبع خبر : خبرگزاری رویترز