به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، کتاب «عملیات سیا پس از انقلاب» روایتی مستند از چهار دهه نفوذ و تأثیرگذاری سازمان جاسوسی آمریکا در ایران است. کتاب عملیات سیا پس از انقلاب با تمرکز بر اقدامات و روش‌های سیا، رخدادهای مهمی مانند کودتای 28 مرداد، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، جنگ ایران و عراق، پرونده هسته‌ای ایران، […]


به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، کتاب «عملیات سیا پس از انقلاب» روایتی مستند از چهار دهه نفوذ و تأثیرگذاری سازمان جاسوسی آمریکا در ایران است. کتاب عملیات سیا پس از انقلاب با تمرکز بر اقدامات و روش‌های سیا، رخدادهای مهمی مانند کودتای 28 مرداد، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، جنگ ایران و عراق، پرونده هسته‌ای ایران، و اعتراضات اجتماعی اخیر را بررسی می‌کند.

نویسنده کتاب محمد کفاش، نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران است. او در این کتاب از بیش از چهارصد منبع فارسی و لاتین استفاده کرده است و با استفاده از اسناد و مدارک منتشرشده، به بررسی چگونگی نفوذ سیا در ایران می‌پردازد. او نشان می‌دهد که سیا از طریق ابزارهای مختلفی مانند جاسوسی، تبلیغات، و تحریک تلاش کرده است بر سیاست، اقتصاد، فرهنگ، و امنیت ایران تأثیر بگذارد.

کتاب عملیات سیا در ایران روایتی تکان‌دهنده از دخالت‌های آمریکا در ایران است، عباس میبدی یادداشتی بر این کتاب نوشته است، این یادداشت که برای انتشار در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار گرفته است، در ادامه می‌آید:

سازمان CIA با سرواژۀ سی‌آی‌ای و دنیایی که آنها را با عقابی سرسفید می‌شناسند، عقابی با تیغه‌های شعاعی که نشان از سلطه و تجمیع اطلاعات دارد، سازمانی که اهداف بلندی برای خاموش کردن صدای مستضعفین جهان به‌نفع خودش و هم‌ردیفان خودش داشته و دارد.

کتاب عملیات سیا با نگاهی مستند به اقدامات این سازمان علیه جمهوری اسلامی ایران نوشته‌ی محمد کفاش بی‌پرده و به طور مستند، پرده‌های بسیاری از رد خون‌هایی برمی‌دارد که سالها در ایران و حتی قبل از انقلاب از آنها به جا مانده است. ردخون‌هایی که هنوز پس از کالبد شکافی و واکاوی خبر از جنایتی دیگر می‌دهد.

“محمد کفاش” در این کتاب با منابعی محکم به دور از تعصب و اغراق هر آنچه که به دستان سازمان سیا روی داده است را طبق اسنادی معتبر که در کتاب تصاویر مهمترین‌شان منتشر شده است، ارائه و بررسی می‌کند. از نقش سیاه در قبل از انقلاب تا نقشی که همچنان در این 40 سال پس از انقلاب اسلامی داشته و دارند.

عملیات سیا همچنین به هدف ایجاد سازمان سیا و تکنیک‌هایی که همیشه سرلوحه‌ی آنها بوده است پرداخته است. تکنیک‌هایی از کسب اطلاعات از منابع انسانی، رادیویی، همانندسازی و…

عملیات سیا از اساس تاریخچه مواجهه سیا با ایران را بررسی می‌کند. تاریخچه‌ای که در تاریخ لکه‌ی سیاهش برای همیشه ماند و پاک نشد. ننگی از همکاری و توافقی پنهانی با انگلیس در کودتای 28 مرداد سال 1332 علیه مصدق و نشاندن سرلشکر زاهدی به جای او که به گفته‌ی نویسنده با این کار سازمان سیا به تحقیر آمیزترین اصطلاح سیاسی ناسیونالیست ایرانی مبدل شدند.

نویسنده همچنین به روند سیا در اوایل انقلاب اسلامی تا اکنون که گویا این سازمان، شکل جدیدتری به خود می‌گیرد، می‌پردازد. از عملیات‌های پنهانی تا فراری دادن گروگان‌هایشان با شگردهایی مختلف نظیر فیلمسازی در ایران تا فتنه‌ها و آشوبهایی به شکل اعتراض همچنین ترور دانشمندان ایران و دست و پا زدن و همکاری با شبکه‌های رسانه‌ای و سرمایه‌گذاری در جهت فیلمسازی در هالیوود.

عملیات سیا کارنامه‌ی مستند سازمانی‌ست که پنجه‌های خونین عقابش برای جهان، همیشه منفوراست و خواهد ماند.

کتاب عملیات سیا (خوانشی مستند از چهار دهه راهبردها و اقدامات سازمان سیا علیه جمهوری اسلامی ایران) تألیف محمد کفاش توسط انتشارات بین‌الملل در سال 1402 منتشر شده است.

انتهای پیام/منبع