به گزارش خبرنگار فرهنگی‌خبرگزاری تسنیم، نشست خبری محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز شنبه 23 دی 1402 در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد.   . در ابتدای این نشست بعد از تلاوت آیاتی چند از قرآن و پخش سرود ملی کشورمان وزیر فرهنگ ضمن تبریک حلول ماه رجب […]


به گزارش خبرنگار فرهنگی‌خبرگزاری تسنیم، نشست خبری محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز شنبه 23 دی 1402 در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد.

 

.

در ابتدای این نشست بعد از تلاوت آیاتی چند از قرآن و پخش سرود ملی کشورمان وزیر فرهنگ ضمن تبریک حلول ماه رجب اظهار داشت:  ولادت امام محمد باقر در نخستین روز این ماه قرار دارد و امید که خداوند یاری دهد تا با اندوخته‌ای مناسب از این ماه‌ها به ماه رمضان برسیم.

اسماعیلی همچنین در ادامه افزود: خوشحالم که امروز و در این مناسبت در خدمت شما بزرگواران هستیم. به مناسبت‌های مختلف در جمع‌های خبرنکاران بوده‌ام. در حیاط دولت و در کنار هر رویداد فرهنگی که برگزار شده بخشی را به حضورم در کنار شما دوستان رسانه‌ای اختصاص داده‌ایم. خدا را شاکرم که امروز انس و الفتی میان وزارت ارشاد و رسانه‌ها وجود دارد.

وی در ادامه گفت: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار را زمانی شروع کردیم که کشور درگیر کرونا بود. همه فعالیت‌های فرهنگی و هنری و رسانه‌ای تحت الشعاع کرونا قرار گرفته بود. همان ابتدا گفتم که آنقدر کرونا همه جوانب و اقتصاد و معیشت و سلامت اهالی فرهنگ و هنر را تهدید می‌کند که بایستی چاره‌جویی در این زمینه داشته باشیم.

به گفته اسماعیلی، سال گذشته که با موفقیت از کرونا عبور کردیم و با مدیریت جهادی و مردمی از دام این ویروس عبور کرد با یک فتنه فرهنگی مواجه شدیم که بر فعالیت‌های اهالی فرهنگ و هنر سایه انداخت.

 

.

 

وزیر فرهنگ تاکید کرد: سال گذشته با تهدیدهای مهمی مواجه بودیم که اساس فعالیت‌های فرهنگی را هدف قرار داده بود. بدخواهان ما می‌خواهند فعالیت‌های فرهنگی را تهدید کنند و در ادامه هم این کار را خواهند کرد. لطف خدا گمک کرد که از این تهدید هم به سلامت عبور کنیم.

اسماعیلی درباره رونق هنر در بخش‌های مختلف نیز تصریح کرد: با مشارکت مردم به دوره رونق وارد شدیم. امروز فرهنگ و هنر و رسانه دوره‌ی رونق را سپری می‌کند البته این به معنیِ نادیده گرفتنِ مشکلات نیست و از آنجا که برنامه‌های مهمی پیش رو داریم، از برنامه‌های حمایتی در حول معیشت و رفاه اهالی هنر گام‌های بزرگی برداشته‌ایم.

وی با اشاره به آغاز ساخت شهرک هنر در شهر جدید پرند گفت: آغاز ساخت این شهرک یکی از مهمترین اقداماتی بود که انجام شد و در پی آن  بیمه اهالی هنر و فرهنگ نسبت به گذشته چن برابر شده است. من از کارنامه و برنامه‌های پیش رو صحبت می‌کنم. امیدوارم به برخی ابهام‌ها در اینجا پاسخ بگویم.

مردمی سازی فرهنگ وهنر

در ادامه نوبت به طرح پرسش‌های خبرنگاران رسید و وزیر ارشاد درباره عملکرد وزارت تحت مدیریتش گفت: یکی از مهمترین بخش‌های عملکردی وزارت ارشاد تلاش برای بهبود بودجه و زیرساخت‌ها بوده است. شعار اصلی ما مردمی سازی فرهنگ و هنر بود.

به گفته وی نزدیک به 9 هزار میلیارد تومان برای افتتاح طرح‌های عمرانی در حوزه فرهنگ و هنر تخصیص دادیم که بخشی از آن محقق و بخشی هم محقق خواهد شد و براساس برنامه‌هایی که تدوین شده است در این دوره نگاه ویژه‌ای به شهرستان‌ها داریم.

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری نسبت به تصدی‌گری دولت تاکید کرد: دولت از جایگاه تصدی به جایگاه تسهیل‌گری می‌آید و ما در این مسیر هستیم به عنوان مثال برای استان‌های مختلف سرانه گرفتیم و با تخصیص‌هایی که از سازمان برنامه می‌گیریم به این مهم دست پیدا می‌کنیم.

ثبت‌نام بیش از 100 فیلم برای جشنواره فجر

در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سئوالی مرتبط با چهل و دومین جشنواره فیلم فجر گفت:امسال بیش از صد فیلم در جشنواره فیلم فجر ثبت نام کردند که  بررسی‌ها انجام و نتیجه اعلام شده است.

وی با اشاره به ارتقاء کیفی فیلم‌ها در ادامه افزود: ارزیابی داوران نشانگر رشد کیفی و وجود گونه‌های مختلف در جشنواره است. سیاسی، اجتماعی، طنز، مقاومت و پویانمایی و همه گونه‌ها کارهای فاخری رسیده است که باید از اهالی سینما برای این مشارکت تشکر کنم.

اسماعیلی تاکید کرد:با توجه به کیفیت فیلم‌های ارسالی به دبیرخانه در نهایت با توجه به داوری انجام شده و بررسی‌های اولیه 33 فیلم به بخش داوری راه پیدا کرده است.

وزیر فرهنگ همچنین ضمن اشاره به جایگاه بنیاد فارابی در هنر هفتم کشورمان تصریح کرد: بنیاد فارابی که مهمترین نهاد سینمایی کشور است؛ امسال هیچ کار مستقلی را نداشت و همه کارها مشارکتی است که بیشتر مشارکت با بخش خصوصی است که این مهم با رویکرد رونق سینما بوده و خوشبختانه براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده بخش‌های مهمی هم کار کرده‌اند که موجب رونق اقتصاد سینما شده است.

وی در ادامه افزود: در بنیاد فارابی و دیگر مجموعه‌ها برای کمک به رونق و حضور بخش خصوصی تلاش می‌کنند. 10 کاردانِ فیلم اولی در این دوره از جشنواره داریم که نشان دهنده رویشی جدید و قابل لمسی از عناصر جوان است و امروز خوشحالم که اعلام کنم بیش از نیمی از آثار مربوط به جشنواره فیلم فجر مرتبط با بخش خصوصی است.

وزیر فرهنگ همچنین درپاسخ به جایگاه هنرهای تجسمی گفت: هنرمندان عرصه تجسمی هنرمندانی نجیب هستند و ما موظفیم زمینه‌های رونق این حوزه را در برنامه‌های خودمان ببینیم و برای رسیدن به اهداف تعیین شده برنامه‌ریزی کنیم این درحالی است که نباید فراموش کنیم جشنواره هنرهای تجسمی فجر از پررونق‌ترین رویدادهای ماست.

اسماعیلی در ادامه افزود: از خوشنویسی و عکاسی و مجسمه سازی گرفته تا حوزه‌ههای گوناگونی که در این بخش مورد توجه قرار گرفته و برهمین اساس برای رسیدن به نقطه مطلوب  سند تجسمی کشور در حال تدوین است و سند موسیقی را هم پس از 45 سال تصویب شده و بسیاری از نکات ابهام برانگیز در این سند موسیقی حل و فصل شده این درحال یاست که در سینما، تئاتر و هنرهای تجسمی هم اسنادی را در حال تدوین داریم. تا آخر سال این اسناد تقدیم خواهد شد.

بودجه سازمان سینمای مناسب نیست

وزیر فرهنگ در توضیح تناسب بودجه سازمان سینمایی گفت: ما بودجه سازمان سینمایی که 400 میلیارد تومان است را قابل قبول نمی‌دانیم و باید قبول کنیم رونق در تولید فیلم‌ها به دلیل مشارکت بخش خصوصی است، اما  امیدواریم سال آینده بودجه سازمان سینمایی افزایش منطقی را تجربه کند.

اسماعیلی درباره همکاری‌های مشترک نیز گفت: ترکیه یکی از کشورهای مهم در منطقه است و همکاری‌های خوبی بین ایران و این کشور در عرصه فرهنگ و هنر در حال انجام است، دو کشور حوزه تمدنی مشترکی دارند که همین اشتراک امتیاز مناسبی برای انجام کارهای مشترک است از آن استفاده مناسبی انجام داده‌ایم و در آینده بیشتر خواهد شد.

وی در ادامه افزود: ایران فرهنگی آنقدر گسترده است که بسیاری از کشورها در این تمدن با ما شریک هستند و به همین دلیلی با درنظر گرفتن اشتراک‌ها به عنوان مثال با ترکیه امروز کار مشترکی از هنرمندان ایرانی و ترکیه‌ای آماده اکران است.

نوروز 1401؛ 400 هزار نفر برای اجراهای صحنه‌‌ای از ایران خارج شدند

وزیر فرهنگ در پاسخ به سئوالی مرتبط با بودجه جشنواره موسیقی فجر نیز گفت: جشنواره موسیقی فجر در سال‌های گذشته افزایش بودجه داشته‌ایم و اگر نیاز باشد برای ارتقاء کیفیت و جایگاه این جشنواره حتما کمک می‌کنیم.

وی درباره خروج برخی از هموطنان برای شرکت در اجراهای صحنه‌ای خارج از کشور نیز تاکید کرد: گزارشی همراه با مستنداتی داشتیم که در نوروز 1401 شمسی نزدیک به 400 هزار نفر برای شرکت در اجراهای صحنه‌ای در کشورهای همسایه از ایران خارج شدند به صورتی که بررسی‌های انجام شده بیانگر این نکته بود که از سال از اویل اسفند 1401 تا نیمه ماه مبارک رمضان که اواخر فرودینِ 1402 بود عدد اجراهای ما (داخلی ایران) نزدیک به یک میلیون نفر بود.

اسماعیلی همچنین تاکید کرد: مقایسه دو آمار مطرح شده کاملا واضح و دقیق بیانگر این نکته است که میزان استقبال مردم از اجراهای صحنه‌ای داخل کشورمان چقدر است؟

وی همچنین درباره بازگشت هنرمندان خارج نشین به ایران نیز گفت: ما در‌جمهوری اسلامی ایران در موضوع ایرانیان خارج از کشور فضای مساعدی برای بازگشت تمام کسانی داریم که دلشان برای اسران و ایرانی می‌تپد. این حق را دارند و ایران خانه آنهاست و این حقی نیست که ما بتوانیم آن را سلب کنیم، بنابراین کسی بیاید درباره اینکه مجوز بگیرد آن هم مطابق قانون تصمیم گرفته می‌شود، اما باید رسما اعلام کنم که دولت آقای رئیسی رویه‌اش این بوده و یکی از برنامه‌هایش بازگشت ایرانیان خارج از کشور است.

به گفته اسماعیلی هیچ هنرمندی نبوده که درخواست بدهد و بدون دلیل ممانعتی ایجاد شود. به عنوان مثال هنرمندی بود که 40 سال اجازه اجرا نداشت و خارج از کشور هم زندگی می‌کرد اما ما اجازه اجرا دادیم. حتی صحبت‌هایی برای تشکر از دولت آماده انتشار کرده بود که من اجازه انتشار آن را ندادم چون دنبال تبلیغات نیستیم، پس باید بگویم ما به عنوان مسئول خادم همه ایرانیان هستیم چه داخل و چه خارج از کشور.

 

.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره هنرمندان اهل کشور افغانستان نیز گفت: هنرمندان افغانستانی کاملاً مورد حمایت ما هستند و لازم است که اعلام کنم همکاری‌های رسانه‌ای میان ما و افغانستان شروع شده  و در مجموع دنبال عادی سازی و تعامل فرهنگی و هنری با کشور افغانستان هستیم.

وی تاکید کرد: به شدت نسبت به حفظ میراث فرهنگی در افغانستان حساسیم و آن را بخشی از میراث فرهنگی و تمدنی خودمان می‌دانیم.

اسماعیلی درپاسخ به سئوالی مرتبط با تفکیک کاری میان وزارت ارشاد و صدا و سیما نیز گفت: بنده معتقدم اگر‌ وزارت فرهنگ می‌توانست متناسب با فناوری‌های نوین زیرساخت‌هایش را پیش ببرد؛ امروز دچار این مشکلات نبود؛ اما  براساس ماده یک مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی  تمام مسئولیت‌های وزارت ارشاد در حوزه حقیقی در حوزه مجازی هم پابرجاست.

به گفت وی  شورای عالی انقلاب فرهنگی  مصوبه‌اش این است که دبیرخانه در صدا و سیما باشد و وزیر فرهنگ نمایندگانی در بخش صدور مجوز ساخت و پخش داشته باشد. اکنون هم مجموعه‌ای متشکل از اعضای حقیقی و حقوقی تشکیل شده و ایین‌نامه‌ای برای این موضوع تصویب خواهد شد.

اسماعیلی معتقد است فاصله و شکافی که در این چند سال ایجاد شده نتیجه خوبی نداشته و علی‌رغم اینکه  بخش نمایش خانگی موفقیت‌هایی داشته اما به شدت نگران نمایش خشونت و روابطی هستیم که برای خانواده‌ها مناسب نیست.

حمایت از موسیقی محلی و اقوام

در بخش دیگری از نشست خبری وزیر ارشاد با اهالی رسانه، محمدمهدی اسماعیلی در پاسخ به سئوالی مرتبط با حمایت‌ها از موسیقی محلی و اقوام گفت: بحث حمایت از موسیقی محلی و اقوام در دستور کار ماست و شاهد مثال آن هم اینجاست که  چند شب پیش اختتامیه جشنواره موسیقی نواحی را داشتیم که از پنج خواننده تجلیل کردیم. من به دوستان هم گفته‌ام که در سالن‌های وزارت فرهنگ حمایت جدی از اجراهای موسیقی نواحی داشته باشند.

وزیر ارشاد درباره خودکفایی تولید کاغذ برای کتب درسی نیز گفت: وقتی ما کار را در دولت شروع کردیم‌ میزان تولید کاغد تحریر در کشور چیزی حدود پنج هزار تن بود اما  امسال فقط در کارخانه مازندران 45 هزار تن کاغذ تولید شده  و اکنون ماهیانه هزار تُن کاغذ ایرانی به ناشران می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی برای تامین نیاز واقعی داخلی با استفاده از تولیدات کاغذ ایرانی است گفت: نیازمان به سمت تولید کاغذ است و دوستان برآوردشان این است که به چیزی حدود 100 هزار تن برسیم خودکفا می‌شویم.

وزیر ارشاد درباره احداث کارخانه‌های جدید تولید کاغذ در ایران نیز گفت: چند مجنوعه دیگر در حال ساخت است که اگر با همین شتاب پیش برویم به تولید بسیار بالای کاغذ تا انتهای دولت سیزدهم می‌رسیم و متناسب با آن علاوه بر پاسخگویی تمامی نیاز داخل کشور به موضوع صادرات نیز فکر می‌کنیم .

اسماعیلی درپاسخ به تعیین محل دائمی جشنواره فجر همچنین تاکید کرد: درباره مکان دائمی نمایشگاه جشنواره فجر اعلام آمادگی کرده‌ایم و منتظر اعلام مسئولان جشنواره هستیم و درباره تغییر نام برخی مجموعه‌ها که با اسامی خارجی فعالیت می کنند به فارسی نیز این نوید را می دهیم که به‌زودی برای آغاز این روند هم جشنی تدارک دیده شده که برگزار می‌شود.

وزیر فرهنگ درباره دلیل برخی تغییر برنامه‌های اعزام زائران به سرزمین وحی برای انجام مراسم حج اینگونه توضیح داد که ما طبق زمانبندی عمل کردیم و 28 آذر در سازمان حج اعلام کردیم برای زمان پروازها بنابراین تاکنون آنچه مربوط به سازمان حج است انجام شده و هتل‌ها هماهنگ شده است. چهارشنبه هفته قبل به دلیل مشکل فنی بین دو هواپیمایی این اتفاق به تعویق افتاد.

به گفته اسماعیلی باید منتظر باشیم تا این مشکل حل شود و از آنجا که از گذشته متقاضیان بسیار زیادی باقی مانده‌اند امیدواریم در سال‌های پیش رو این تقاضاها را پاسخ دهیم.

انتهای پیام/منبع